Boeing демонстрира в полет многоцелев изтребител F/A-18F Super Hornet с редица подобрения, целящи намаляване на радарнатa му забележимост и повишаване на далечината му на полет.
Модифицираната двуместна машина се изпитва с добавени два комфорни горивни резервоара поставени на горната повърхност на самолета, подвесен оръжеен отсек и ново антирадарно покритие.
Основната цел на Boeing е да покаже, че челното съпротивление не нараства значително на дозвукови скорости, а на свръхзвукови е сравнимо с носенето на един 1817-литров допълнителен резервоар.
Поставените комформни резервоари на взетия под наем от ВМС на САЩ F/A-18F са аеродинамични макети. Реалните резервоари ще тежат празни 395 kg и ще носят общо 1588 kg гориво, което ще повиши далечината на полет с 481 km.
Подвестният оръжеен отсек също е аеродинамичен макет и не функционира. Реалният отсек ще тежи 408 kg и ще носи до 1134 kg оръжия. Носенето им в контейнера ще намали радарната забележимост на самолета, а челното съпротивление от него ще е равно на това на допълнителен резеровар.
Подобренията намаляват радарната забележимост на прототипа с 50% в някои направления и въпреки, че това не е всерекурсен „стелт” е достатъчно добре за повечето задачи на ВМС на САЩ.
До момента прототипът е извършил 15 изпитателни полета и е натрупал 25 часа нальот. Планират се още девет полета и 14 часа във въздуха.
Boeing планира още да постави на изтребителя инфрачервена прицелно-обзорна система и да повиши тягата на двигателите General Electric F414 с 20%.
За сега Boeing разработва серията подобрения по Super Hornet със собствени средства, като се надява да сключи договор на стойност $1 млрд. с ВМС на САЩ за пълномащабна работа по проекта. Серийните Super Hornet с тези подобрения ще са около 10% по-скъпи от днешните Super Hornet от Block II.