Зачестиха руските полети по българската граница. В МС е изпратено предложение за стартиране на покупката на нов изтребител
„Има в сферата на отбраната области, които ще бъдат засегнати от евентуални търговско-икономически санкции срещу Русия. Много са тези области, ако щете и от гледна точка на поддържането на техническата годност и изправност на нашите изтребители и изобщо на руските машини с които разполагат ВВС”, това заяви министъра на отбраната Ангел Найденов в предаването „Седмицата” по радио „Дарик” днес, 22 март 2014 г.
Така министър Найденов за първи път публично заяви, че по-нататъшно обтягане на отношенията ЕС/НАТО – Русия ще доведе до сериозни проблеми с поддържането на летателната годност на нашите изтребители и най-вече МиГ-29. Както АЕРО вече писа, МиГ-29 е силно зависим от осигуряването на части, консумативи и услуги от РСК МиГ, като дори и в момента се очаква доставката на четири комплекта ремонтирани двигатели РД-33.
Министър Найденов посочи, че ситуацията, в която може да изпадне България при засилване на санкциите срещу Русия поставя на дневен ред въпроса за отпускане на целеви средства за модернизация и превъоръжаване на Българската армия.
„Почти всеки ден имаме излитане на дежурната двойка изтребители, които охраняват въздушното ни пространство, заради полети на руски самолети покрай нашата въздушна граница. Това е част от ежедневната дейност на ВВС, но в последните месеци имаме зачестили полети на руски самолети, което поражда необходимостта да бъдат вдигани във въздуха на наши изтребители и контрол на тези самолети. Това са и разпорежданията, които получаваме от Центъра за въздушен суверенитет на НАТО и това са ангажиментите ни по охраната на въздушното ни пространство.”, заяви още министърът на отбраната.
В тази връзка министър Найденов бе запитан от водещия дали това не налага ускоряване на решението за това, ще поддържаме и модернизираме МиГ-29 или да преминем към покупка на нов изтребител.
„Изпратили сме в Министерски съвет предложение за стартиране на проект за закупуване на нов тип боен самолет. Това трябва да бъде разгледано и решено в Министерски съвет и освен това ще ни трябва финалното решение на Народното събрание. Става дума за осем самолети, плюс един за учебни цели. Като в случая не бих влизал в детайли на това дали ще говорим за нови бойни самолети или такива, които имат нальот, да не използвам израза „секънд хенд”, заяви Ангел Найденов. Трябва да се отбележи, че министърът за първи път публично заявява, че опцията за покупка на употребявани самолети все още седи на масата.
Министърът начерта две опции – продължаване поддържането и дълбока модернизация на МиГ-29. Според него това е скъпо струващо усилие до края на жизненият им цикъл, но отказа да назове точни суми. Втората опция е заделяне на някаква сума пари за поддръжка на МиГ-29 и преминаване към програма за закупуване на нови бойни самолети, като Найденов отново подчерта, че не може да си позволим и двете опции едновременно.
Министър Ангел Найденов заяви по време на разговора, че седи проблема с обучение на пилоти, включително и за гражданската авиация и за това през април 2014 г. предстои широко обсъждане на идеята за възстановяване на самостоятелността на Висшето военновъздушно училище в Долна Митрополия, като в издръжката на училището да се включат и частни капитали с цел обучение на летци за гражданската авиация. Найденов се въздържа от изразяване на конкретна позиция по казуса и заяви, че иска да чуе аргументите за и против.
Министър Найденов каза още, че на вниманието му не е даван доклад, който да звучи притеснително относно възрастта на летците във военната авиация.
Цялото интервю може да се чуе тук.