Заместник министър Гинев: Търсим начин да субсидираме пилотско обучение от 2015 г.

1 прочитания

„Работим в бюджета за 2015 г. да намерим начин да финансираме част от обучението на пилоти. Сумата не е грандиозна, въпросът е да се намери, но няма да допуснем да останем без командири”, каза заместник министъра на транспорта Антон Гинев, пред вестник „24 часа”.

Гинев е обяснява, че от 15 до 17 нови пилоти на година са необходими според изчисленията на авиобранш и още толкова са нужни за управление на хеликоптерите. Заместник министъра е заявил, че може да се подценяват анализите, че се задава недостиг на български пилоти.

„До 2010 г. част от дейността им е субсидирана от държавния бюджет, но това е било преустановено. Сега водим разговори за механизма за подпомагане от държавата. Две възможностите за субсидиране на това обучение. Пряко – чрез лицензираните учебни центрове, или като стипендии на кандидатите за летци, кой ще изберем. Това ще го решим в дискусии.”, заявява още Гинев.

„Преди субсидията била давана на лицензираните учебни центрове. Авиобраншът настоява за 50%, още не мога да кажа какви ще са възможностите и откъде ще ги намерим парите. Преди са били давани от летищните такси, ГВА ги е плащала”, казва още заместник министърът.

В същия брой на „24 часа” се казва, че учебните центрове в България прекратяват дейност, защото нямат клиенти, поради високата цена за обучение. Изкарването на професионален пилотски лиценз CPL излиза около €40 – 45 000. В момента има лицензирани четири учебни центрове, като два от тях не са започнали дейност.

 

Свързани теми

Предишна публикация
МО и ВВС отхвърлиха информацията, че Гърция ще извършва „ер полисинг” над България
Следваща публикация
Министър Найденов: Санкции срещу Русия ще повлияе негативно на изтребителната ни авиация
1 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Няма намерени публикации, свързани с темата

Няма намерени публикации, свързани с темата

Меню