Министерство на отбраната и ВВС на Р България категорично отхвърлиха информацията, че гръцките ВВС ще поемат операцията по „ер полисинг” от средата на годината, която бе изнесена от IHS Jane’s. АЕРО отправи официално искане за коментар по изнесената информация, като днес следобед получихме отговор, който публикуваме без съкращения:
„Air Policing („ер полисинг”) е мирновременна мисия на НАТО, включваща използване на системата за наблюдение на въздушното пространство и управление, системата за командване и управление на Военновъздушните сили и подходящи сили и средства за противовъздушна отбрана, включително изтребители, с цел защита на неприкосновеността на въздушното пространство на НАТО. България и българските ВВС участват в тази мисия още преди официалното присъединяване към Северноатлантическия договор.
Още през януари 2010 г., министърът на отбраната на Република България даде мандат на българските Военновъздушни сили за стартиране на преговори и подготовка на двустранни споразумения със съседни страни-членки на Алианса (Гърция, Румъния и Турция) за презгранични операции по Air Policing.
В резултат, на 1 ноември 2010г. в Атина, Гърция, беше подписано Споразумение между правителствата на Република България и Република Гърция. С него се постави основата за взаимодействие между двете страни при изпълнение на задачи по Air Policing за охрана на въздушното пространство на НАТО. По силата на документа, декларираните самолети за изпълнение на задачи по Air Policing на България и Гърция могат да навлизат във въздушното пространство на другата държава в случай на заплаха.
Споразумението е двустранно, между две равноправни и равнопоставени страни-членки на НАТО и коренно се различава от договорите за опазване на въздушното пространство на ротационен принцип, сключени между НАТО и прибалтийските държави и Словения, които нямат способности за Air policing и затова други страни-членки поемат тези функции.
Съгласно изискванията на международното договорно право подобни двустранни междуправителствени споразумения следва да се развият в последващи технически споразумения за тяхното изпълнение, които регламентират единствено детайлите по тяхната реализация и в които са разписани процедури, правила и механизми при осъществяване на изпълнението на задачите по Air policing.
Съответно, на 18 март 2014 г. в Атина, Гърция командирът на Българските Военновъздушни сили генерал-майор Константин Попов и началникът на Генералния щаб на Гръцките военновъздушни сили генерал-лейтенант Евангелос Турнас подписаха Техническо споразумение между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на националната отбрана на Република Гърция относно презгранични операции за Air Policing.
Ясно трябва да се подчертае, че в Техническото споразумение се определят реда и процедурите за използване и управление на българските и гръцките дежурни изтребители във въздушните пространства на двете държави при абсолютна равнопоставеност и равни условия, реда за протичане на информация, за искане/даване на разрешение за напускане/навлизане на/във въздушното пространство на страните и за изпълнение на различни мисии от дежурните изтребители в презгранична операция за Air Policing.
В документа още се предвижда и провеждането на съвместни тренировки и обучения с летателния и обслужващия състав за действия по въздухоплавателни средства нарушители във въздушните пространства на двете страни, реда за приемане и предаване на управлението на дежурните изтребители при изпълнение на презгранична операция, както и за реда за обслужване на авиационната техника при кацане на дежурен изтребител на едната от държавите на летище на другата.
За Република България това е второто споразумение от подобен характер със съседна държава-член на НАТО. В следствие на подписано аналогично техническо споразумение с Румъния от 4 септември 2012 г. българските и румънските ВВС успешно изпълняват съвместни задачи, изпълнявайки при необходимост презгранични операции, с което съществено беше подобрена ефективността при осъществяване на мисията Air Policing в рамките на Интегрираната система за противоракетна и противовъздушна отбрана на НАТО (NATINAMDS).“