За да не остане по-назад от рязко възобновениия публичен дебат за необходимостта от нов изтребител за ВВС, особено на фона на тежкото състояние с поддържката на съществуващите МиГ-29 и зачестилите вдигания по тревога на дежурните сили за опознаване на руски разузнавателни самолети над Черно море, и РСК МиГ направи (скромен) опит да заговори на тази вълна.
Според дописка във вестник „Труд“ от 11 април, представителят на компанията, Александър Александров , космонавт и бригаден генерал от резерва РСК МиГ предлага на България нови изтребители, като изкупи съществуващите – така цената от €35 млн. на бройка може да падне на €29 млн. Освен това Александров е заявил, че продължава да се работи по поддръжката, ремонтите и модернизацията на сега експлоатираните МиГ-29, както и, че РСК „МиГ“ има готовност и за създаване на регионален сервизен технически център в България при закупуване на новите МиГ-29М2, който да обслужва не само нашите, а и самолетите от европейски и арабски страни. Това не е нещо ново, защото още през октомври миналата година от РСК МиГ са предложили на МО варианта с нови самолети и са назовали цени. В чисто технологичен план обаче никой не се е ангажирал да обещае, че новите самолети ще отговарят на изискванията за оперативна съвместимост и логистика с НАТО, които за ВВС са задължителни – в частта за комуникация, навигация и опознаване, системи за самозащита и въоръжение.
Също така Александров повтори и вече озвучената преди месец теза (в официално писмо до МО), че РСК МиГ е производител на изтребителите МиГ-29 и единствено има право да ремонтира, модернизира и удължава ресурса на машините.
По повод на коментарите, че разузнавателните полети на руската авиация над Черно море изтощават и без това малкия остатъчен ресурс на българските МиГ-29, Александров твърди, че е несериозно да се говори, че Русия иска да „изтощи“ бойната авиация на България и да приземи изтребителите ни“.
Военният министър Ангел Найденов спомена в няколко поредни медийни изяви, че до края на този юни правителството трябва да вземе окончателно решение за купуването на нов боен самолет. Все още няма официално становище за възможността за модернизиране на МиГ-29, особено след посещенията на ВВС в Словакия и Полша.
Вече има индикации, че във военното министерство има оформено отрицателно становище за влагане на на големи средства модернизиране на МиГ-29. Първо – поради безбожно високата цена – необходимите финанси са от порядъка на 10 млн. лв. на самолет, без да се повишават бойните способности. Второ – поради организационни проблеми, свързани с участието на РСК МиГ (невъзможност за доставка и интеграция на модерно оборудване за комуникация, опознаване и навигация по стандартите на НАТО, като от компанията Rockwell Collinsвече има изрично писмо за това). Трето – цената на самата логистична поддържка ще скочи непосилно високо след 2016 г. – 2018 г. (най-вече поради необходимост от доставка на чисто нови двигатели и КСА, където цените са много сериозно). Четвърто – политически събития около Украйна и Крим, рефлектиращи върху отношенията на Запада с Русия поставиха много въпроси за надеждността на руската поддържка на военна техника в близко и средносрочен план, правейки бъдещето на МиГ-29 заложник на тези отношения.
Или ако трябва да го кажем друг начин, обвързването с МиГ-29М2 или модернизация на съществуващите самолети все повече се доближава по смисъл до купуването в България на завод на 10 септември 1944 г. Офицери от военната авиация, запознати с подробностите около руските оферти за модернизация и нови продажби коментираха последната медийна изява на Александров с думите: „МиГ-29М2 – да, съгласни сме, но нека първо се възстанови Варшавския договор“.