Багери са започнали да събарят хангарите на летище „Божурище” в столицата. Информацията беше оповестена от Агенция „Фокус”, която се позовава на местни жители.
Летището бе обявено за паметник на културата, но в последствие съда отхвърли този статус, а рано тази сутрин част от сградите в него са били разрушени.
„Призовавам всички българи, всички родолюбци, които се чувстват отговорни за историята на България, да отидат на летище „Божурище”, каза днес в парламента депутатът от ГЕРБ Красимир Велчев, който е сред участниците в инициативния комитет за запазване на летището.
Процедурата по обявяване на летището за паметник на културата започва още през 2008 г., когато министър на културата е Стефан Данаилов. Собствениците на земята на летището обаче – „Индустриален парк София“ АД, настояват, че процедурата не е започната.
Не е известно по чие нареждане и с чие разрешение са влезли днес багерите. Според депутата от ГЕРБ Вежди Рашидов случващото се е за прокурор.
През декември 2013 г. бе създадена анкетна комисия за изясняването на обстоятелствата около продажбата на летище Божурище през 2005 г., както и процедурата за обвяване на летището за паметник на културата през 2008 г. и през 2010г. Въпреки, че анкетната комисия има готов доклад по въпроса, неговото разглеждане вчера бе отложено от парламента.
Теренът, на който се намира едно от най-старите летища в Европа, е заменен през 2005 г. от военното министерство за 50 апартамента, но сделката е дадена на военната прокуратура и в крайна сметка през 2007 г. „Индустриален парк София“ АД със собственици италиански инвеститори получава земята с площ 1054 дка срещу 106 апартамента в София и Пловдив и доплащане. През 2008 г. тогавашният министър на културата Стефан Данаилов започва процедура по обявяването на летището за културен паметник, а през 2010 г. наследникът му на поста Вежди Рашидов (ГЕРБ) издава и такава заповед. Тя беше отменена от петчленен състав на Върховния административен съд (ВАС) през ноември, а парламентът създаде временна комисия по случая.