234 самолета и 30 вертолета – това представлява в момента гражданската авиация на България. Данните бяха предоставени на всекидневникът Преса от Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ (ГД „ГВА”).
Най-многоброен е селскостопанският флот – 111. Фактът може да е изненадващ за мнозина, но е логичен предвид огромната обработваема земя в страната – 36,5 млн. декара.
Следва групата за превоз на пасажери, товари и поща – 65 броя. Тук влизат класическите пътнически самолети, както и бизнес джетовете. При сблъсъка на гигантите Airbus категорично бие Boeing. Под родния флаг порят небето 18 Airbus спрямо четири Boeing. Заслужава да се спомене инвестицията на „България ер“, която през 2012 г. купи четири нови пътнически самолета Embraer E-190, произведени в Бразилия. А между 2006 и 2013 г. Air VIA придоби шест броя Airbus А320.
По данни на Евростат у нас все още няма пътнически самолет от свръхтежка категория, който може да превозва над 251 пътници. А бизнес джетовете към 1 януари 2013 г. са 17.
У нас са регистрирани и 58 машини за обучение и спорт. Картинката се допълва от 26 самолета, които се ползват за геоложки, географски и други изследвания, както и за фотографиране. Има и два вертолета за спешна помощ.
В последните години няма сериозни промени в броя на регистрираните въздухоплавателни средства и те са малко над 250, казаха от ГВА.
Най-голяма е групата на самолетите и вертолетите, произведени преди повече от 20 години – 76 броя. На възраст между 16 и 20 г. са 65 въздухоплавателни средства, а други 51 са между 11 и 15 г. В България има едва 12 самолета и вертолета, произведени в последните 5 години.
Самолетите на полската компания PZL Mielec заемат най-внушителна част от въздушната ни армада – 54 бройки. Това е главно едномоторният модел PZL M-18, който се произвежда от 1978 т. Използва се в селското стопанство – за пръскане и торене. С него разполагат компаниите „Фортуна еър“, „Пловдив ер сървис“ и „Тракия ер“.
Моделите на американската компания Cessna са вторите най-разпространени у нас. Те служат например за туристически (панорамни) полети, каквото е приложението на вариантите от серия 100 и 208 на „Джет опс Юръп“. По-новите чесни се използват в бизнес авиацията. Компанията „Венид еър“ има модел Citation, с който предлага чартърни полети на предприемачи.
Пътническите самолети Airbus са 18, като с такива разполагат компаниите Air VIA, BH Air, България ер, както и правителствения Авиоотряд 28. Поне десетина български бизнесмени разполагат с бизнес джетове. Компанията
BH Air, свързана с Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев, е собственик на два модела Gulfstream – G200 и G550. С тях се извършват ВИП полети, както пише на интернет страницата на авиодружеството.
От уебсайта на чартърния превозвач Еър лазур, който се свързва с Митко Събев, става ясно, че дружеството оперира с пет бизнес джета. Във флота му са три Challenger модел 604 – 12-местен реактивен самолет, произведен от канадския гигант Bombardier. Към тях прибавяме още един Challenger – 14-местния модел 600, както и по-скромния King Air 200.
Фирмата „Сънлайт еър“, която е собственост на банкера Цветан Василев и неговата фамилия, оперира Learjet 60, също произведен от канадската Bombardier. Същият модел е регистриран и от фирмата „Еър Волта“, близка до братята Кирил и Георги Домусчиеви.
Фирмата „Алфа еър“, която се свързва със собственика на „Дюни“ Людмил Стойков, поддържа Gulfstream G200.
Компанията „Виктория еър“ на хотелиера Ветко Арабаджиев и съпругата му Маринела оперира с бизнес джет Cessna 550.