Министър Шаламанов: ВВС са взели 1,4 млрд. за модернизация, но имат минимални способности

2 прочитания

Служебният министър на отбраната Велизар Шаламанов отправи директни обвинения, че в последните години са били изразходвани 1,4 млрд. лева за нужди на ВВС от общо 1,8 млрд. лева за модернизация на армията, но при това са били придобити много малко способности. Това изказване служебният министър направи в интервю за вестник „24 часа”.

„Ще ви дам и друг пример: за последните 10 г. ние сме изразходвали 1,8 млрд. лв. за модернизация на армията. От тях 1,4 млрд. са отишли за ВВС, 150-200 млн. за комуникационно-информационни системи, а за сухопътните войски и флота – останалите 200 млн. лв.”, заявява Шаламанов и прави допълнително уточнение:

„Но независимо от похарчените 1,4 млрд. лв. придобитите способности от ВВС са минимални. Те се заключават в няколко транспортни хеликоптера без реални бойни възможности, няколко транспортни и тренировъчни самолети и редица други средства, свързани с ремонти на радиолокатори и комуникационни системи.”

Изказването на служебния министър на отбраната, обаче търпи сериозна критика, относно истинността на посочените суми и смелото заявление, че придобитите способности са минимални.

Според Шаламанов похарчените 1,4 млрд. са отишли за транспортни вертолети AS532 Cougar, транспортни самолети (C-27JSpartan) и учебни самолети (Pilatus PC-9M r PC-12), както и за обновяване на РЛС (модернизация/цифровизация и внедряване на системи за радиолокационно опознаване със запитвачи „свой-чужд“) и комуникационно-навигационни-информационни системи за летища, както и комуникационни системи за ЗРВ. Но нека видим дали посочената от министъра сума за ВВС все пак кореспондира с реалността.

12-те вертолета Cougar за ВВС бяха на стойност около 250 млн. евро (грубо 490 млн. лева). Сделката за покупката на тактическите транспортни самолети C-27J Spartan трябваше да е на стойност 91 млн. евро за пет машини, но в последствие бяха отказани два самолета. Така реално бяха платени само около 110 млн. лева за трите доставени самолета. Сделката за шест учебни самолета PC-9M и един лек транспортен PC-12 е на стойност около 33 млн. евро (около 65 млн. лева). Или всичко за покупка на нова авиационна техника за ВВС са отишли около 665 млн. лева. Отделно в периода 2007 – 2009 г. има сключени няколко договора за модернизация на РЛС, доставка на комуникационно оборудване и модернизация на друго наземно оборудване във ВВС, като тези договори бяха за фирмите „Промакс 99“, „Балкантел“, „Електрон-Прогрес“. Тяхната стойност е в рамките на 200 – 250 млн. лева (трудно е да се изчисли точно, поради донякъде непрозрачния характер на част от тези сделки, които не са обявени публично). Така или иначе, сумите, които са вложени във ВВС по сделките, които министър Шаламанов посочва, са в порядъка на 865 – 915 млн. лева.

Относно липсата на способности, то тук трябва да кажем, че въпросната техника няма пряка бойна стойност, тъй като има спомагателни функции. И тук министър Шаламанов е прав, но само на теория. На практика вертолетите AS532 Cougar и самолетите C-27J Spartan бяха използвани многократно в помощ на населението в последните години, включително и при скорощните наводнения в Мизия и Варна. Струва си да се припомни на министъра, който в последните седмици натрупа не малко скандали на свое име, че благодарение на вертолетите AS532 Cougar България има сертифициран от НАТО модул за транспорт и медицинска евакуация, а много скоро и екипажите на самолетите С-27J Spartan ще се сертифицират, като напълно боеготови по стандартите на НАТО.

Трудно е да се предположи, защо служебният министър на отбраната прави тези, меко казано, неточни коментари относно похарчените за ВВС средства и добитите способности. Едната възможна теория е, че Шаламанов просто е станал жертва на зле поднесена информация от чиновници в министерството, която той от своя страна ентусиазирано мултиплицира в медиите. А другата версия е, че опитите за дискредитация на ВВС и разходите за тях са целенасочени и част от някакви негови, съвсем неясни за публиката, цели и стремежи. 

Свързани теми

Предишна публикация
Наградиха авиатори от 24-та база за спасителните акции в Албена и Мизия
Следваща публикация
Министър Шаламанов: До пет години въпросът с изтребителите МиГ-21 и МиГ-29 трябва да бъде решен
2 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Няма намерени публикации, свързани с темата

Няма намерени публикации, свързани с темата

Меню