Институтът за космически изследвания и технологии към БАН разработва серия от безпилотни самолети и вертолети, които ще да бъдат използвани в екстремни ситуации. Това съобщава вестник „Новинар”
Проектът XZ стартира през 2009 г., но сега вече навлиза във финалния си етап, съобщи за „Новинар“ д-р инж. Светослав Забунов, който е един от изпълнителите на идеята.
Той добави, че за четири от десетте безпилотни машини са подадени заявления за патент, тъй като при изработването им са използвани технологии, които са внедряват за първи път в света. Самият проект обаче все още е засекретен. Въпреки това д-р Забунов разкри, че самолетите и вертолетите ще бъдат използвани за почти всичко с изключение на нанасяне на удари чрез ракетни обстрели.
„Започнахме нашата разработка от нулата, но в нея са включени уникални неща. Апаратите ще бъдат използвани за всичко, за което могат да се използват, но без оръжие. На тях могат да бъдат инсталирани камери и по този начин да послужат за разузнаване или охраняване на морските и сухопътните граници, което напоследък е доста коментирано в ЕС.
Ще са много ценни и при издирване на изчезнали хора или при бедствия. При взрива на завода в Горни Лом по телевизиите показаха кадри от безпилотен самолет, но тогава картината не беше достатъчно добра. Именно заради това в подобни ситуации има нужда от вертолет, които да стабилизират образа. Можем само да кажем, че има голям интерес от страна на армията към разработката“, обясни д-р Забунов.
Според него издирването на хора ще бъде улеснено от доброто навигиране на вертолетите, които се очаква безпроблемно да летят под короните на дърветата. За да се случи това, от Института по космически изследвания и технологии предвиждат да създадат и собствени контролни центрове за безпилотните машини. В западните страни и Русия това представлява огромен камион, в който е монтирано изключително скъпо компютърно оборудване, но у нас ще се управляват от специални куфари.
Желаещите да се запознаят с последните достижения на института ще могат да го направят на 15 ноември 2014 г., когато е Денят на отворените врати, който ще се проведе в сградата на улица „Акад. Георги Бончев“. Сред най-интересните експонати е безпилотен самолет „Ястреб“, който е произведен през 60-те години на миналия век. Оказва се, че България е била най-големият производител на подобни машини в Съвета за икономическа взаимопомощ (СИВ) и е изнесла над 10 000 подобни апарата на своите бойни партньори.