ВВС и РВД с обща симулаторна тренировка

1 прочитания

Подготовка с експериментална цел бе проведена на дежурните сили и средства на българските ВВС с използването на новопридобития тренажор на ДП „РВД”. Това съобщават от ВВС.

В подготовката бяха ангажирани ръководители на полети „Бойно управление” (РПБУ) от Базата за командване, управление и наблюдение, с гражданските РП и пилоти от 3-а авиобаза Граф Игнатиево, които носят бойно дежурство. Бяха проиграни  действия на дежурните сили и средства при изпълнение на мисия „еър полисинг”, свързани с прехващане, идентифициране и съпровождане на въздухоплавателно средство (ВС),  летящо на голяма височина с висока скорост.

Тази първа по рода си подготовка отразява изискванията на Споразумение между ВВС – сектор „Военно ръководство на въздушното движение” – и ДП РВД за взаимодействие при изпълнението на задачата по „еър полисинг”, подписано през изминалата 2014 г.

Изготвянето на подобно споразумение бе продиктувано от обективната необходимост от координиране на дейността и обединяване на усилията на националния доставчик на аеронавигационно обслужване – РВД, отговорно за осигуряване на полетите  на гражданската авиация, и на ВВС, които изпълняват националните си задължения по охраната на въздушното пространство и поетите ангажименти към НАТО по „еър полисинг”.

Тренажорният комплекс е в състояние  да симулира средата – въздушното пространство, наситено с определен брой ВС, натоварването, действията и решенията, които трябва да бъдат взети от РП, както  и процедурите по гражданско-военната координация при изпълнение на задачата „еър полисинг”. Симулаторът  дава възможност да се проследят и анализират действията на гражданските РП – да се провери ще бъде ли достатъчно времето, за да отклонят гражданското въздухоплавателно средство, както и времето на военните РПБУ и на изтребителите да подходят към целта  и да бъде изпълнена задачата.

Тренажорът се използва, за да се извърши експеримент (тренировъчно проиграване), чрез който да се добие представа как ще се държи  цялата система за гражданско-военно сътрудничество при подобна мисия. Полезността идва и от това, че ВВС до момента са тренирали само във временно отделени зони, без допълнителен въздушен трафик, а в реална обстановка мисията следва да се осъществи във въздушно трасе с натоварен трафик на въздухоплавателни средства , които не са много маневрени, но летят с висока скорост  и на големи височини. Използването на това съоръжение е предизвикателство за изпълнението на такъв замисъл в реална обстановка.

Симулирането на действията с тренажора подлежи на проверка доколко РП са запознати с  процедурите и сценария за действие по транспортен самолет-цел, как виждат изпълнението на една задача гражданските РП, РП „Бойно управление” и пилотите на изтребители. На участниците бяха предоставени работни места в симулатора, за да  се запознаят с процедурите при изпълнение на задача по самолет-цел, с   докладите и фразите, които те трябва да използват в реална ситуация. При това в обстановка на очакваното натоварване на въздушното пространство за съответния час и ден.

 

Тренажорът е в експлоатация в РВД от последните месеци на 2014 г. В състояние е да осигури различни нива на обучение. Притежава последно поколение софтуер в тази област. Той показва триизмерно изображение на основните летища в България. Има възможности за смяна на времето, може да симулира движение на самолети, включително особени случаи в полет, за да провери готовността за реакции на обучаваните. С него могат да се провеждат симулации на въздушно движение за определено пространство, за да се проследи, както споменахме,  натоварването на ръководителите на полети и да се предоставят  данни за  безопасността на полетите.

Проведената съвместна тренировка за изпълнението на мисия по „еър полисинг” в контролираното въздушно пространство на страната с използване на симулатор, от една страна, още веднъж демонстрира сложността и комплексността на подобна задача в среда, наситена с граждански въздухоплавателни средства. От друга страна, потвърждава адекватността на този нов за страната ни подход за съвместно гражданско-военно разрешаване на предизвикателства от нов вид.

Подобен род съвместни дейности имат съществен принос в области, тясно свързани с процеса на осъществяване на ОВД. Сред тях са оценката на поведението на средата, натоварването на РП и способността им да реагират на непланирана и неочаквана ситуация.

Друга област е възможността гражданските РП и военните РПБУ да координират управлението на ВС под техен контрол, както и възможността за натрупване на практически навици и умения и сработване на екипите.

Анализът на постигнатите резултати недвусмислено говори, че използването на симулатор, проектиран за нуждите на гражданската система за ОВД, е ценен и за ВВС. Той може да бъде използван за съвместна подготовка на РП за отработване на специфични задачи и ситуации във въздушното пространство на страната.

Тази тренировка беше още едно доказателство за непрекъснато задълбочаващото се ползотворно сътрудничество между РВД и ВВС.   

Свързани теми

Предишна публикация
Български МиГ-29 извършиха учебен прехват на НАТО-вски С-17
Следваща публикация
За четвърти път ще се проведе балонния фест в Разлог
1 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Няма намерени публикации, свързани с темата

Няма намерени публикации, свързани с темата

Меню