Летище София отива на концесия, тъй като държавата няма финансовата възможност повече да развива столичното летище и в скоро време ще бъде стартирана процедура за отдаване на концесия. Това е заявил днес, 14 май 2015 г. министъра на транспорта Ивайло Московски.
В Министерството на транспорта се правят анализи – правни, финансови и екологични за състоянието на летището и след като приключи предподготовката във ведомството ще бъде обявена процедура за отдаване на концесия. Най-вероятно ще се случи до края на годината, каза още министър Московски пред журналисти на церемонията по официалното откриване на авиолинията София-Цюрих.
Идеята за концесия на Летище София стартира още през първия мандат на ГЕРБ, продължена беше от кабинета на Пламен Орешарски, но реализирането ѝ така и не се осъществи. Към момента няма яснота каква би била концесионната такса, която държавата ще прибира, ако отдаде летището.
Стартирането на процедурата се бави заради имотни проблеми и дублираща собственост на терена.Сега Министерството на транспорта се занимава активно с изчистването на тези проблеми по собствеността и с обособяването на тази част от „Летище София“, която ще се отдава на концесия, след което процедурата ще бъде обявена.
Министерството на транспорта обяви в началото на месеца четири обществени поръчки за концесията на Летище София – за изготвянето на правен, технически, екологичен и финансово-икономически анализ. В документацията се казва, че целта на концесията е да се модернизира летищната инфраструктура, да бъдат привлечени нови авиокомпании за редовни и чартърни полети, да бъдат разширени търговските дейности като резултат от увеличаването на трафика. Друга заложена цел е да бъдат привлечени транзитни пътници от Близкия и Среден изток, Задкавказието и централна Европа.
„Другата алтернатива е държавният оператор да си развива летището, но ще бъде изключително затруднен, защото има фактология, която не му позволява да прави това поради липса на средства – $42 млн. трябва да плати Летище София санкция; знаете, че сме осъдени за пистата от 2005-2006 г.; отделно 27 млн. блокирани в КТБ, вероятно безвъзвратно загубени и около 50 млн. дългове от „България ер“ към Летище София. Така че финансовото състояние не позволява на държавния оператор да прави инвестиции и да развива летището“, посочи още Московски, цитиран от „Оффнюз“.