Идва ли новият изтребител?

3 прочитания

Министърът на отбраната Николай Ненчев получи мандат за водене на разговори за придобиване на нови изтребители за българските ВВС. Това съобщи самият министър след днешното заседание на Министерски съвет (МС). Имаме ли истински добри новини или отново продължаваме с празните приказки по темата, които се точат вече над 11 години?

Министър Ненчев каза, че получава мандат за водене на разговори по изтребителната тема пред журналисти след заседанието на Министерски съвет. Той даде минимални детайли за същността на мандата му, отвъд факта, че ще говори със страни предлагащи употребявани и новопроизведени изтребители, след което ще информира МС за резултатите от тези разговори.

И дума не става за срокове, в които трябва да се проведат тези разговори, за количествата за които ще се говори, нито за финансовите рамки на евентуалния проект. Всъщност, практически нищо не е ясно (поне за широката общественост) за естеството на този мандат, тъй като МС не публикува на сайта си решението по въпроса, нито публично обяви точката в дневния си ред. Официалното съобщение на сайта на МО също бе повече от скромно и реално цитираше изказването на министър Ненчев след заседанието на МС.

А това значи само едно, въпросът е бил обсъден на закрито заседание на правителството. Дневният ред на тези заседания, провеждащи се заедно с редовните сесии, както и решенията от тях не винаги се обявяват, а стенограмите им, по правило остават секретни. Така че скоро няма да разберем какво точно е правителственото решение, нито какво е било обсъждането свързано с него. Освен, ако то не бъде публикувано в близките дни.

Защо се налага това засега е неясно, но хвърля сянка на съмнение по няколко направления. Първо, дали правителството иска да има максимална прозрачност при една евентуална процедура за придобиване на нов боен самолет и второ, дали секретността не се налага за да не се види, че т.нар. „мандат” не е нищо повече от потупване по рамото и формално даване на разрешение на МО да прави това, което прави вече повече от десетилетие по темата – да води празни разговори с евентуалните доставчици.

Ако върнем лентата назад, ще видим, че нещо такова вече се случи през декември 2012 г. Тогавашният министър на отбраната Аню Ангелов се беше засилил да купува употребявани F-16 от Португалия и в бързането си искаше да финтира всякакви мислими и немислими законови процедури и чакаше да получи правителствено разрешение по темата. Вместо това, Ангелов получи позволение от МС да води преговори за събиране на информация, а в разпространената стенограма ясно се виждаше, че премиерът Бойко Борисов изрично заявява, че се събира информация за да може да се вземе решение за покупката в неопределеното бъдеще.

Дали и сега министър Ненчев не е получил същото празно разрешение?

В какво ще се изразят разговорите с евентуалните доставчици на изтребители за България засега знаят малцина. Ясно е, че реалистичните опции пред страната ни са две. Едната е употребявани изтребители F-16, които могат да се доставят от страни членки на НАТО. Министър Ненчев спомена, че това могат да са Белгия, Холандия и Гърция. Другата опция са новопроизведените шведски изтребители Saab Gripen. Вицепрезидентът на компанията за Централна и Източна Европа Даниел Боестад заяви, че компанията му приветства днешното правителствено решение и е готова да участва в процес, за който се надява да е прозрачен. Боестад подчерта и че Saab и шведското правителство могат да предоставят гъвкави финансови решение на страната ни.

Трябва обаче да отбележим, че реалният старт на една истинска процедура за закупуване на нов изтребител за България ще изглежда съвсем различно. И той ще започне с искане до МС за започване на такава процедура с последвало разглеждане в Народното събрание на инвестиционен проект, който включва финансовите рамки на проекта, сроковете му и количествените му измерения. Едва след това може да се дава начало на конкурсна процедура, която може да се изпълни по Закона за обществените поръчки или други правни рамки, които се счетат за удачни и при наличие на сериозна комисия с представители от МО, МФ и МИ, която да оценява дадените оферти.

Може би само премиерът Борисов и финансовият министър Владислав Горанов могат да дадат отговор на въпроса кога това ще стане. Дотогава министър Ненчев има официално разрешение да си приказва с евентуалните доставчици.  

Свързани теми

Предишна публикация
Летците курсанти от випуск 2015 положиха държавен изпит
Следваща публикация
Министърът на отбраната получи мандат за разговори за нов изтребител
3 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Няма намерени публикации, свързани с темата

Няма намерени публикации, свързани с темата

Меню