В борбата с огнената стихия избухнала в петък в местността „Калугерски дол“ на 1600 метра надморска височина в алпийската част на Рила в решителния ден, събота, 25 юли, се включиха три вертолета – два на ВВС и един на „Хели ер“.
По права линия долната част на пожара се намираше около километър от Рилския манастир, а горната част стигаше до върха, с надморска височина 2153 метра. Овладяването на пожара беше затруднено заради високата надморска височина, големия наклон на терена от 60 градуса (правещ много трудно разгръщането на пожарникарите) и липсата на вода за гасене на голямата височина. Всичко това правеше наложително използването на авиацията.
Атакуването на пожара от въздуха в събота сутринта започна с два Ми-17 на ВВС, всеки от които направи по три полета за деня с по няколко хвърляния на вода във всяко.
Машината на „Хели ер“ работеше целия ден за да транспортира пожарникари от Кюстендил, Перник и Благоевград в най-високата част на планината, които с лопати да гасят горящите храсти и трева, за да спрат разрастването на пожара.
„Хели ер“ се включи в операцията за гасенето на трудния горски пожар в Рила по доброволска линия, предоставяйки безплатно своя вертолет А109К-2 за транспортни задачи. Той се базираше на съществуващата вертолетна площадка до пътя на около километър след Рилския манастир. Компанията осигури и своята цистерна за зареждане с гориво, защото машината работеше цял ден. Освен това, „Хели ер“ докара на място и цялото медицинско оборудване на вертолета А109К-2 (основно предназначен за полети за спеша медицинска помощ) – за да се използва, ако има ранени или контузени при гасенето на сложния планински терен.
Докато Ми-17 традиционно е известен като идеална машина за гасене на планински пожари, малката Agusta на „Хели ер“ също е пригодена да работи в тежки условия на голяма надморска височина и при високи температури на въздуха. A109K-2 с максимална излетна маса 2185 kg e машина, специално проектирана за спасяване в планински условия и има мощни двигатели Arriel 1K1, чиято мощност (737 shp всеки) не се променя с увеличаване на надморската височина до 3000 метра.
По време на работата до Рилския манастир в събота, при всеки курс нагоре или надолу тя превозваше по четирима пожарникари и тяхното оборудване и личен багаж. Така само за пет минути екипите се транспортираха до мястото на пожара, докато ако се качваха на собствен ход, това щеше да отнема часове. Машината кацаше на билото, на надморска височина около 2150 метра, при температура горе над 20 градуса и при сложна обстановка с постоянно променящ се вятър и възходящи течения около върха. Това, както обясни пилотът, Васил Вълков, един от най-опитните авиатори на „Хели ер“, с 15 000 часа във въздуха, е усложнявало кацането, но той се справяше перфектно.
Капитан Вълков обясни, че за първи път се е наложило да каца на такива надморска височина в България, но по принцип той има предишен опит за работа във високопланински условия. Преди десетина години е летял в Пакистан при операции за помощ на местното население след катастрофално земетресение – там се е налагало с Ми-17 да работи от площадки с надморска височина около и над 3000 метра. Също така през тази зима той е изпълнявал и спасителни задачи с А109К-2 в ски-зоната над Банско, където с лебедка са вдигани пострадали от труднодостъпни места.
Равносметката от първия ден на участието на „Хели ер“ е 31 полета и общо пролетяно време от седем часа. През втория ден са навъртени още четири часа и 15 полета, лети се и днес.
Снимки: Александър Младенов и Калоян Младенов