Airbus обмисля уголемен A321

6 прочитания

Европейският самолетостроител Airbus обмисля уголемяване на модела A321 в опит да се контрира бъдещият проект на Boeing MoM, който цели да заеме нишата между сегашните тясно и широкофюзелажни авиолайнери. Това съобщава Reuters.

Според източници на Reuters в Airbus планират поетапно подобряване и уголемяване на модела A321 с цел отговор на планирания проект на Boeing – MoM (Middle of the Market), който е прицелен в пазара на самолети с вместимост 225 – 265 места и далeчина на полет от около 9000 km.

Airbus разработва поне две алтернативи – A321neo+ и A321neo++. Не е известно какво точно се включва във всяка от тях, но е ясно, че Airbus искат да удължат фюзелажа на самолета, да го снабдят с нови двигатели и дори да получи изцяло ново композитно крило. Целта е повишаване на далечината на полет и броя превозвани пасажери. В момента A321neo може да помести до 240 пътника при много сгъстена конфигурация или 189 при нормална в две класи.

Boeing все още обмислят дали има хляб в създаването на MoM (който неофициално е известен като Boeing 797). Смята се, че програмата ще струва около $15 млрд. и ако бъде стартирана към 2019 г., то търговската експлоатация на типа може да започне към 2025 г. Очаква се Boeing да създадат два модела, които по пътнически капацитет и далечина на полет да отговарят на моделите 767-200 и 767-300.

Ако Airbus реши да задейства проекта си за удължаване на A321, то той би бил значително по-евтин (в рамките на $2 – 3 млрд.) и вероятно ще влезе в търговска експлоатация две – три години по-рано. До скоро от Airbus твърдяха, че не се интересуват от пазарната ниша, към която е насочен проекта MoM.

Източници на Reuters обаче заявяват, че модернизацията на A321 не е единственият вариант, който се разглежда от европейците. На масата е още скъсяване на A330 или изчаване на 2030 г., когато се очаква технологиите да позволяват създаването на изцяло ново поколение тяснофюзелажни пътнически самолети.

A321neo в момента се представя значително по-добре от еквивалентния му Boeing 737 MAX 9, което принуди Boeing да работи по удължаване на поколението MAX. Очаква се на изложението в Бурже да бъде официално стартиран модела 737 MAX 10.

Няма категорична яснота колко голяма е пазарната ниша, към която гледат двете компании. Оптимистичните теории говорят за около 5000 машини в следващите 20 години, но по-песимистичните прогнози сочат не повече от 1000 – 1500 самолета от този клас.

Свързани теми

Предишна публикация
Спират изпитанията на 737 MAX заради проблеми с двигателите
Следваща публикация
C919 изпълни първи полет
6 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Няма намерени публикации, свързани с темата

Няма намерени публикации, свързани с темата

Меню