След като вчера японските авиокомпании опериращи с новия пътнически самолет Boeing 787 обявиха, че спорат полети, поради неизяснени технически проблеми с бордните литиево-йонни батерии, днес стана ясно, че практически всички авиокомпании опериращи с типа спират полетите с него.
На 16 януари полетите с Boeing 787 спряха японските авиокомпании ANA и JAL. Днес японската гражданска авиационна администрация обяви, че налага забрана за полети до изясняването на техническите проблеми свързани с бордните литиево-йонни батерии. Паралелно с това американската цивилна авиационна администрация FAA наложи забрана за полети със самолета до изясняване на проблема с батериите. Примера на FAA бе последван и от европейската агенция EASA, което принуди полската компания LOT да приземи двата свои Boeing 787.
По-късно през деня вълната от прекратени операции с типа обиколи света, след като към нея се присъединиха от LAN, Air India, Qatar Airways и накрая Ethiopian Airlines. Така практически всички налични 49 броя Boeing 787 останаха на земята. Това е най-сериозната криза с типа от стартът му на търговска експлоатация през октомври 2011 г.
Причината за забраната на полетите се корени в няколко сериозни инцидента с бордните литиево-йонни батерии на Boeing 787. На 7 януари машина от този тип се запали на земята в Бостън, САЩ, а на 15 януари друг Boeing 787 кацна аварийно след поява на дим в кабината, който отново бе свързан с въпросните батерии и за финал на 16 януари имаше ново аварийно кацане, този път заради автоматично съобщение за проблем в същите батерии. От Boeing заявиха, че работят проблемът да бъде разрешен в най-скоро време и че според техните оценки самолетът е сигурен.