ГВА ще дава електронни услуги

11 прочитания
alt

„Електронното подаване на заявления за услуги на Гражданска въздухоплавателна администрация би спестило на гражданите над 52 000 часа, а на държавните служители около 4 000 часа.” Това заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски по време на днешното представяне на проект на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация” (ГД ГВА) за предоставяне на електронни услуги. По думите му потребителите на услугите на ГВА ще спестят общо за година над 60 000 лв.

Стойността на проекта „Развитие на съществуващите информационни системи в Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация”, разработване на нови модули и тяхното интегриране в Единна информационно-комуникационна система (ЕИКС), обхващаща извършваните административни услуги по отношение на издаваните лицензи, свидетелства, удостоверения и одобрения в гражданското въздухоплаване” е над 1 млн. лева (1 026 008, 92 лв.). Той се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд, като неговата продължителност е 18 месеца.

„С реализирането на проекта ще се осигурят над 33 електронни административни услуги от ГД ГВА, както и ще бъдат усъвършенствани 20 публични регистри”, каза министър Московски.

Зам.-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Валери Борисов  заяви, че този проект е следващата логична и последователна стъпка за изграждането на електронното правителство.

„Проектът ще помогне за оптимизацията на работата на служителите на ГВА, както и ще бъде изградена база от данни, която ще използваме за поддържането на високи нива на безопасност в авиацията”, каза главният директор на ГД ГВА Минчо Цветков.

От електронните услуги ще се възползват 5 международни летища и летищни администрации, 15 летателни площадки, 57 авиационни оператори, 46 оператора на наземна дейност, 3 авиационни учебни центрове, 8 организации за летателно обучение, 47 организации за ремонт и техническо обслужване на авиационна техника, 730 пилоти, 1350 кабинен състав (стюарди и стюардеси), 465 ръководител-полети, 1465 инженеро-технически състав, 82 полетни диспечери, 85 бордни съпроводители по сигурността, 1500 служители по сигурността в летищата и др.

Осъществяването на проекта ще бъде постигнато чрез изпълнението на няколко основни  групи дейности, като проектиране и разработване на нови модули, усъвършенстване на съществуващи системи, внедряване и изграждане на Единна информационно-комуникационна система в ГД ГВА и закупуване на нова техника.  

Свързани теми

Предишна публикация
Trent XWB получи типов сертификат
Следваща публикация
40% от инцидентите в Аэрофлот се дължат на Суперджет 100
11 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Няма намерени публикации, свързани с темата

Няма намерени публикации, свързани с темата

Меню