Днес, 30 март 2016 г., на редовното си заседание Министерски съвет одобри инвестиционния проект за придобиване на нов многоцелев изтребител за българските ВВС. На същото заседание бе дадена зелена светлина и на инвестиционния проект за поддръжка на изтребителите МиГ-29.
„С реализацията на най-мащабните за последните години модернизационни проекти – за придобиване на нов тип самолет и модулен патрулен кораб, ще се повишат оперативните способности на Българската армия и ще се изпълнят част от поетите ангажименти към колективната отбрана, заявени с Целите за способностите.
Въвеждането на въоръжение на нов тип боен самолет цели да се преодолее дефицитът от способности на въоръжените ни сили за неутрализиране на широк спектър от въздушни, наземни и морски заплахи. С неговата реализация ще бъде постигната пълна оперативна съвместимост с ВВС на съюзниците от НАТО и ЕС.”, се казва в съобщението на правителствената информационна служба.
„Тези три проекта (нов изтребител, МиГ-29 и патрулни кораби) ще се на стойност около три милиарда лева. България ще купи една ескадрила изтребители от 12 до 19 самолета за около 800-900 милиона лева – все още не е ясно дали нови, или стари”, заяви след правителственото заседание министърът на отбраната Николай Ненчев и каза още, че процедурите за покупка ще се извършват по Закона за обществените поръчки.
По-късно от Министерство на отбраната пуснаха уточнение на думите на военния министър. Според него, трите инвестиционни проекта са на обща стойност 2,419 млрд. лева, а новият изтребител ще се купи на два етапа. Първият между 2018 и 2020 г., когато ще се придобият осем самолета и вторият през 2022 – 2023 г., когато ще се получат още осем.
Прави впечатление, че Министерски съвет разгледа и проекта за осигуряване на летателната годност на изтребителите МиГ-29.
„България ще купи четири или шест нови или ремонтирани двигатели за МиГ-29. Няма никаква опасност авиацията да бъде приземена, в момента има достатъчно МиГ-29 за охрана на въздушното ни пространство. Сега има седем самолета, а след покупката на двигателите ще имаме вероятно 12”, отбеляза още министърът. Струва си да се отбележи, че МиГ-29 е двудвигателен и четири или шест мотора стигат за два или три самолета, а тези изтребители имат нужда и от други резервни части за да летят нормално.
Според публикуваната допълнително от МО информация, инвестиционният проект покрива поддръжката на минимум осем бойни МиГ-29 и две спарки в периода 2016 – 2017 г.
След Министерски съвет по инвестиционните проекти трябва да се произнесе и Народното събрание. Едва след това може да започне същинската конкурсна процедура. Министър Ненчев многократно заяви, че до края на 2016 г. ще има подписан договор за нов изтребител, но това е малко вероятно, поради комплексността на процедурата.