Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) остави без уважение искане за спиране на обществена поръчка за доставка на вертолет за гасене пожари. От КЗК, обаче ще се произнесе окончателно по жалбата след допълнително разглеждане на фактите в срока установен от ЗОП.
КЗК в петък обяви, че ако спре поръчката, това ще има повече отрицателни последици за обществото, отколкото ползи и затова оставя жалбата без уважение. Мотивът е, че наближава сезонът на пожарите и отлагането на доставката на вертолета ще има негативни последици.
От своя страна Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” (ГДПБЗН) посочва, че на дадените технически спецификации в документацията отговарят модели, произведени от Eurocopter, AgustaWestland, Sikorsky и „Вертолети Русия”, като за техните цени е направено пазарно проучване по интернет.
До окончателното решение на КЗК не може да се сключва договор, дори и по процедурата да бъде избран победител. Срещу процедурата в КЗК са подадени жалби от AgustaWestland и компанията „Ротсас Интернешънал”, представител на Bell Helicopter.
Предисторията
На 11 февруари 2013 г. ГДПБЗН обяви търг за купуване на един вертолет от тежък тип. В техническата спецификация се споменава, че той трябва да притежава способности за изпълнение на задачите които се възлагат на по ликвидиране на горски и високопланински пожари и търсене и спасяване. Финансирането на покупката става с европейски средства в рамките на програмата „Техническо обезпечаване на оперативните структури на ГДПБЗН – МВР за ограничаване и ликвидиране на горски пожари”, финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2007 – 2013”.
На пръв поглед нормална процедура, но дори при бегла оценка на изискванията на тръжната документация може да се направи извод, че е писана само за един модел – AS 332L1 Super Puma на европейския производител Eurocopter (военният вариант на AS 332 носи означението AS 532 Cougar и се експлоатира във ВВС). Той е единственият, отговарящ на условията да носи кофа на външно окачване с минимум 3 тона вода, да има сертификат, издаден от Европейската агенция за авиационна безопасност (EASA), производителят да притежава сертификати за проектиране и производство на вертолети, издаден от EASA. Това, съчетано с предвидената максимална цена (39 116 600 лв. или точно €20 млн.) се покриват от един единствен модел, предлаган към момента на пазара.
Реално може да се намерят и други модели, отговарящи поотделно на някое от тези изисквания и/или с тази цена, но не ни на всички. Така например моделът EC 225 на Eurocopter, както S-92 на Sikorsky имат по-добри летателно-технически характеристики от AS 332L1, но не могат да се впишат в границите на €20 млн. При това има строги изисквания към нивото на оборудване – напр. четириканален автопилот със SAR-режим и към логистиката (три години гаранция с поемане на цялото техническо обслужване), което съществено повишава цената.
Руските модели, като Ми-17 и Ка-32 не влизат поради сертификационни изисквания към машината и производителя.
Всичко това поражда съществени въпроси, дали подобен тежко оборудван вертолет със скъпа поддържа е най-ефективното средство за гасене на пожари, особено във високопланински условия и как ще се осигурява логистиката му след изтичане на гаранцията, особено предивд факта, че AS 332 и военният му еквивалент AS 532 не се славят с евтина поддръжка. Не е за пренебрегване и факта, че закупуването на един вертолет е риското в случай, че не се осигури перфектно финансиране на логистичната поддръжка, защото всяко по-дълго застояване на земята практически ще лиши България от единственият ѝ специализиран противопожарен вертолет.
Изглежда, че основното цел на процедурата е ударно усвояване на парите на европейските и българските данъкоплатци, което трябва да стане факт преди края на годината. Финансирането по „Околна среда” е в съотношение 85:15, тоест 85% европейско финансиране и 15% съфинансиране от българския бюджет.
И няма да е пресилено, ако отбележим, че подходът със супер изискванията към вертолет, който ще върши основно черна работа е все едно да си купиш Бентли за да разнасяш банички.