Първият F-16 пристигна в България

838 прочитания

Близо шест години след подписването на сделката, първият български многоцелев изтребител F-16D Block 70 се приземи в българската авиобаза Граф Игнатиево. Това се случи днес, 2 април 2025 г.

Двуместната машина с борден номер 301, пилотирана от американски летец, кацна на българска земя в 14,29 часа след няколко демонстрационни простартирания. Той прелитане директно от испанската авиобаза Морон. Самолетът бе посрещнат от присъстващите министър-председателя Росен Желязков, министъра на отбраната Атанас Запрянов, началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов и Сюзън Фалатко – временно управляващ посолството на САЩ в България. Във въздуха изтребителят бе посрещнат от МиГ-29 пилотиран от командира на ВВС генерал-майор Николай Русев.

„Това е първата птичка от ятото, което до края на годината вече ще наброява осем от тези прекрасни самолети. Тази птичка дойде заедно с инструктор, който следващите години ще помага в усвояването на способностите. 35 години в България няма новопридобит боен самолет, това е символ и олицетворение на стратегическото ни партньорство със САЩ. Партньорство, което започна по време на правителството на премиера Бойко Борисов и първия мандат на президента Тръмп, което продължава и днес“, каза и премиерът Росен Желязков.

Росен Желязков посочи, че новият боен самолет ще даде възможност за усвояване на нови способности и на капацитет, за изграждане на нова генерация летци, инженери и техници по поддръжката. Премиерът изтъкна още, че това е съществен елемент от модернизацията на българските въоръжени сили.

„За Военновъздушните сили това означава нова ера в тяхното развитие. Има бъдеще бойната ни авиация от Военновъздушните сили, защото вече имат нов тип самолет, който в следващите 30 – 40 години ще бъде в експлоатация. И това, убеден съм, ще мотивира личния състав да носи службата с много по-голямо желание и с голяма перспектива“, каза министърът на отбраната Атанас Запрянов.

Първият F-16 Block 70, борден номер 301, доставен за българските ВВС, напусна производствената база на 31 март. Пребазирането му в България беше осъществено на два етапа – с полет от Грийнвил, Южна Каролина, над Атлантическия океан до испанската авиобаза Морон, в група с два други F-16 предназначени за ВВС на Словакия, и днес с полет от Испания до България. Презареждането на самолета във въздуха беше осъществено от летящ танкер КС-135 на Националната гвардия на Тенеси. Съгласно международното авиационно право, самолетът прелетя до България с отличителните знаци на ВВС на САЩ. След кацането в Граф Игнатиево те  бяха заменени с отличителните знаци на българските ВВС и ще започнат стандартните митнически и данъчни процедури, съобщават от МО.

На 12 април в района на авиобазата ще се състои официалната церемония по посрещането на изтребителя в състава на българските ВВС. Експлоатацията на самолета ще започне след неговото техническо и летателно приемане от ВВС на България.

За обучението на българския инженерно-технически състав в САЩ ще продължи да се използва F-16C с борден номер 311. Този самолет и останалите шест F-16 Block 70, ще бъдат пребазирани поетапно в нашата страна до края на 2025 г.

Струва си да се отбележи, че до съвсем скоро се очакваше доставката на два броя F-16. Така например, на 31 януари тази година, по време на церемонията по приемането на първия F-16, която се състоя в завода на Lockheed Martin в Грийнвил, Южна Каролина, министър Запрянов каза, че до края на март ще има произведени три самолета, като два от тях – едноместен и спарка, ще бъдат получени в края на март или началото на април. В момента няма индикации, че са произведени повече два български F-16 – бордни номера 311 и 301.

„За мен е едно много голямо удовлетворение, че това, което е договорено, се изпълнява от правителството на САЩ в сроковете, които са обещани, и вече самолетът е реалност“, заяви министърът на отбраната Атанас Запрянов.

Трябва да се припомни, че договорът за първите осем самолета F-16 бе подписан на 11 юли 2019 г. Той предвиждаше първите изтребители да бъдат получени четири години по-късно – в средата на 2023 г., а всички осем самолета да бъдат доставени до края на същата година. През миналата пролет България подписа анекси към оригиналния договор, които залагат нови срокове за доставка – между март и декември 2025 г. България не получи неустойки за забавянето, защото такива не се предвиждаха в договор.

Снимки: Чавдар Гърчев, Министерски съвет и Министерство на отбраната

Свързани теми

Предишна публикация
Генерал Николай Русев пое командването на ВВС
Следваща публикация
Пристигна третият медицински вертолет
838 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Lockheed Martin изнася производството на F-16 в Индия, ако продаде изтребителя там

Lockheed Martin ще изнесе изцяло сглобяването на F-16 в Индия, ако спечели конкурса за нов изтребител там, но дори и това да не се случи, производството на крилото със сигурност ще бъде пренесено там. Това съобщава Reuters.

Министър Каракачанов: 8 – 9 нови самолета няма да решат проблемите на военната авиация

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че придобиването на 8 – 9 нови изтребители няма да решат генерално проблемите на военната авиация. Това каза той днес, 28 август 2018 г., пред журналисти, докато наблюдаваше бойните стрелби на военната авиация на полигона в Шабла.

Генерал Стойков: Новият изтребител не е на ВВС, а на България

Официалният вестник на МО „Българска армия” публикува интервю с командира на ВВС генерал-майор Цанко Стойков, в което той говори за настоящата ситуация във военната ни авиация, за новия изтребител и други актуални теми.

Три компании допуснати да дадат оферти за ремонта на Ми-17 и Ми-24

Три компании, две български и една беларуска, са допуснати до даване на оферти в процедурата за възлагане на обществена поръчка за ремонт на два Ми-17 и четири Ми-24. Това се чете в решение на министъра на отбраната от 12 ноември 2018 г.

Гръцките ВВС ще охраняват небето на Македония

Гръцките ВВС ще извършват мисията „ер полисинг” над Македония, след присъединяването на страната в НАТО. За това са се споразумели днес, 2 април 2019 г., премиерите на Гърция и Македония.

Меню