easyJet представи проект за хибриден самолет

1 прочитания

easyJet представи планове за използване на електрическо задвижване на самолетите си по време на рулиране. Според компанията системата ще е с нулеви емисии и ще спестява около 50 000 тона гориво годишно и свързаните с този разход въглеродни емисии.

Концепцията за хибриден самолет използва горивни клетки с водород, съхранявани в долната част на корпуса на самолета. Иновативната система позволява енергията от спирачния процес при кацане да бъде съхранявана и използвана за зареждане на акумулаторните батерии, докато самолетът е на земята (подобно на системата Kinetic Energy Recovery (KERS) в болидите на Формула 1). Енергията може да бъде усвоявана от самолета – например докато рулира – без да се използват двигателите. Заради високите честоти на полетите и късата секторна дължина на операциите, около 4% от общият годишен горивен разход на еasyJet се консумира по време на рулиране. Самолетите на еasyJet рулират средно 20 минути на полет, което се равнява на около 645 млн. km – аналогично с пътуване до Луната и обратно около 10 пъти.

Всеки самолет ще има електродвигатели в основния колесник и системите за управление ще позволяват на пилотите пълен контрол върху скоростта, посоката и спирането на самолета, докато рулира. Така системата ще намали, ако дори не премахне напълно, необходимостта от буксир за маневриране на самолета на и от стоянките, постигайки по-ефективно време за подготовка на следващия полет и повишаване точността във времето.

Единственият отпадъчен продукт е прясната чиста вода, която може да се използва за зареждане на системите за вода в полет. Концепцията е разработена от инженерния екип на компанията и неговия директор Иън Дейвис, които я развиват съвместно със студентите от Cranfield.

Авиопревозвачът се ангажира да намалява въглеродния отпечатък на своите пътници и до 2020 г. цели да намали емисиите с още 7% спрямо днешните, които са 81,05 грама въглероден диоксид на пътникокилометър. Това прави общо 28% намаляване на емисиите за последните 15 години. easyJet инвестира в най-новите технологии, оперира ефективно и запълва повечето от своите места, което означава, че пътник на easyJet е отговорен за 22% по-малко въглеродни емисии от пътник на традиционна авиокомпания, ако летят с един тип самолет по един и същ маршрут.

easyJet черпи вдъхновение за реализация на проекта от студентите от британския университет в Cranfield – световен лидер в образованието и научните изследвания в областта на технологиите и управлението. Студентите са измислили идеи как ще изглежда пътуването със самолет през следващите 20 години в конкурс за 20-годишнината на еasyJet, отбелязана през ноември 2015 г. Компанията ще пристъпи към прилагане на технологията съвместно с партньори и доставчици във възможно най-кратък срок, като тестовете й се очакват по-късно през тази година.

През миналата година easyJet и Cranfield University подписаха тригодишно споразумение за стратегическо партньорство за споделяне на иновации и познания.  

Свързани теми

Предишна публикация
Взрив на борда на А321 в Сомалия
Следваща публикация
Полетя Boeing 737 Max
1 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Няма намерени публикации, свързани с темата

Няма намерени публикации, свързани с темата

Меню