55 години от първия полет на Ту-134

669 прочитания

Преди точно 55 години, на 29 юли 1963 г., полита първия прототип на двудвигателния регионален реактивен пътнически самолет Туполев Ту-134.

Първият прототип, който носи гражданска регистрация СССР-45075 полита от летателния изпитателен институт Громов в Жуковский, край Москва. Машината е управлявана от екипаж с командир Александър Калина. Полетът преминава без забележки.

По онова време самолетът все още е известен като Ту-124А. Разработката му стартира през август 1960 г. и както показва означението му, той се базира на двудвигателния Ту-124, който от своя страна е мащабно умален Ту-104.

Легендата твърди, че новият пътнически самолет се ражда по личната заръка на съветския лидер Никита Хрушчов, който е бил впечатлен от френския самолет Sud Aviation Caravelle и ниското ниво на шум в пътническата кабина. Поради това, той заповядва създаване на пътнически самолет с двигатели в опашната част, както при френската машина, което да направи пътуванията по въздух по-комфортни.

Вторият прототип, също означен Ту-124А, полита на 9 септември 1964 г. Той има удължен фюзелаж и по-голям горивен запас. Малко след това проектът получава индекса Ту-134.

Решението за стартиране на серийно производство е взето през декември 1964 г., но доработката на самолета продължава, като са построени още четири предсерийни машини. Първият сериен Ту-134 прави дебютния си полет през 1966 г., а сертификационните изпитания са приключени през 1967 г.

Аерофлот получава своя първи Ту-134 през август 1967 г., а първият редовен търговски полет е извършен на 9 септември същата година между Москва и Сочи.

Ту-134 се строи в три основни варианта – Ту-134 (без буквени означения), Ту-134А и Ту-134Б. Отделно са строени и различни специални варианти. До края на серийното производство през 1989 г. (реално производството спира през 1984 г., но в следващите години са довършени няколко вече готови корпуса) са сглобени 854 самолета.

Ту-134 продължава да лети, като десетки бройки се експлоатират от въоръжените сили на Русия, където се използва за учебен самолети и за превози. Няколко бройки летят и в цивилната авиация в Русия. Има отделни летящи самолети в Сирия, Казахстан и Северна Корея.

Ту-134 е неизменно свързан и с българската гражданска авиация. Първият Ту-134, с регистрация LZ-TUA, пристига в България в края на септември 1968 г. и така става първия реактивен самолет за БГА „Балкан”.

LZ-TUA на лондонското летище Гетуик през май 1969 г. (сн. Кен Филдинг / CC BY-SA 3.0)

Впоследствие през България преминават 21 броя Ту-134 (седем Ту-134, 13 Ту-134А и един Ту-134Б), като те летят за БГА „Балкан”, Хемус ер, правителственият Авиоотряд 28 и българските ВВС. Хемус ер лети с типа до август 2005 г., когато е извършен последния търговски полет.

В България са запазени пет цели Ту-134 (LZ-TUO в Силистра, LZ-TUN на летище София, LZ-TUD в Пордим, всички те като паметници и LZ-TUC в Разград и LZ-TUZ на летище София).

Свързани теми

Предишна публикация
Окончателният доклад около изчезването на MH370 дава малко нова информация
Следваща публикация
Израел ще сключи договор с Boeing за $11 млрд.
669 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Откриват изложба в НВИМ посветена на бомбардировките на София

В 11,00 ч. утре, 14 ноември 2019 г. – денят, в който е извършена първата масирана бомбардировка на София по време на Втората световна война, в Национален военноисторически музей (НВИМ) ще бъде открито пространството за изживяване „Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство на София“. Това съобщават от МО.

B-17 катастрофира в САЩ

Бомбардировач-ветеран B-17G катастрофира при опит за аварийно кацане на летището Брадли Интернешънал, Кънектикът. При инцидента са загинали седем души, а други седем са ранени.

Сбогом, моя любов!

Всяко нещо, което има начало, има и край. В България кариерата на еднодвигателния реактивен изтребител…

Половин век от първия полет на Boeing 747

Преди точно половин век, на 9 февруари 1969 г., своя първи полет изпълнява емблематичният пътнически самолет Boeing 747, който е известен и с прозвището си Jumbo Jet.

Детайли по проекта ПАК ДА

Френското списание „Air & Cosmos“ публикува интересни данни за руския проект за създаване на нов стратегически бомбардировач известен като ПАК ДА („Перспективный авиационный комплекс дальней авиации“). Някои от фактите са известни, но други са новост.

Меню