Израел ще сключи договор с Boeing за $11 млрд.

45 прочитания

Израел се готви да сключи договор с американския самолетостроител Boeing на стойност $11 млрд. В него ще влизат доставки на бойни самолети, летящи танкери и вертолети. Това съобщава местният вестник Israel Hayom.

Фактически, договорката с Boeing ще включва три компонента – доставка на многоцелеви изтребители F-15, доставка на въздушни танкери KC-46 и доставка на тежки транспортни вертолети CH-47F.

Всичко това ще се финансира по линия на американската военна помощ за страната. Между 2018 и 2028 г. САЩ ще предоставят безвъзмездно на Израел $38 млрд.

Israel Hayom съобщава още, че изтребителите F-15 ще са подобрена версия на наличните в момента F-15I и ще се поръчат в обем на една ескадрила, което по израелските стандарти е 24 машини.

През миналата пролет стана ясно, че Израел води предварителни преговори със САЩ от покупката на многоцелеви изтребители F-15 в конфигурацията 2040C. Това е вариант, който бе демонстриран от Boeing през 2015 г. и може да бъде изпълнен както на новопроизведени самолети, така и на вече съществуващи F-15. Изтребителите в конфигурация 2040C има AESA радар APG-63(v)3, инфрачервена прицелна система, нова система за самозащита, възможност за обмен на данни с F-22 и F-35, както и промяна в точките за окачване, която позволява носенето на 16 ракети „въздух-въздух”.

Израел е заявявал и интерес за покупка на минимум два, a в последствие и повече KC-46A, които да заменят сега използваните танкери Boeing 707 „Re’em“.

В последните години страната разглеждаше и възможността да поръча CH-53K или CH-47F в качеството им на нови тежки транспортни машини, които също така да се използват за специални операции. В края на 2017 г. стана ясно, че няма да бъдат купувани конвертоплани V-22 Osprey и изборът е останал върху двата конвенционални тежки вертолети. Явно решението е било взето в полза на CH-47F.

Израелските ВВС днес експлоатират около 26 броя от тежките вертолети CH-53. Машините са доставяни в края на 60-те и началото на 70-те години. Вертолетите са преминали през множество модернизации и удължавания на ресурса, като последното е по програмата Yas’ur-2025.

Свързани теми

Предишна публикация
55 години от първия полет на Ту-134
Следваща публикация
Швеция използва Gripen срещу горските пожари
45 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Константин Попов: Докладът на комисията за изтребителите бе обективен

Председателя на комисията по отбрана в Народното събрание и бивш началник на отбраната Константин Попов защити работата на т.нар. „Комисия „Gripen”, като заяви, че доклада, който тя е изготвила е обективен. Това каза той в сутрешния блок на БНТ1, днес 16 октомври 2017 г.

Руски разузнавателен самолет свален от сирийската ПВО

По време на заход за кацане около 23,00 ч. на 17 септември 2018 г. руски разузнавателен самолет Ил-20 е бил свален от сирийската противовъздушна отбрана. Това е станало по време на ракетно-бомбови удар, нанесен от израелски военни самолети по сирийски военни цели в района на крайбрежния град Латакия.

Lockheed Martin отдаде многото производствени дефекти на F-35 на ниската забележимост

Джеф Бабионе, програмен директор на Lockheed Martin за F-35, е признал, че големият брой производствени дефекти при строителството на F-35 се дължат на сериозните изисквания за намаляване на забележимостта му. Това съобщава Defense News.

САЩ разреши експорта на F-35A за Белгия

Държавният департамент на САЩ даде формално разрешение за експорт на 34 броя многоцелеви изтребители F-35A за Белгия. По оценки на американското правителство сделката ще е на стойност от $6,53 млрд.

Япония се подготвя да поръча още 100 F-35

Япония се подготвя да поръча още 100 броя F-35. Това съобщава местната информационна агенция Nikkei, позовавайки се на собствени източници.

Меню