50 години от първия полет на Concorde

668 прочитания

Преди точно 50 години, на 2 март 1969 г., първия си полет изпълнява френско-британският свръхзвуков пътнически самолет Concorde.

Полетът е направен с първия прототип 001 от заводското летище на Aérospatiale в Тулуза. Машината носи френска гражданска цивилна регистрация F-WTSS и излита в 15,40 часа местно време. Командир на полета е французина Андре Турка, втори пилот е Жак Гинар, борден инженер Мишел Рети и наблюдател Анри Перие.

Полетът трае само 29 минути. Самолетът не прибира колесника си, нито повдига отклонения си надолу нос. Достигната е скорост от 435 km/h и височина на полета от 3000 m.

Програмата за създаването на Concorde стартира като междуправителствен договор между Великобритания и Франция през ноември 1962 г., след като няколко години по-рано двете държави отделно работят по проект за свръхзвуков пътнически самолет.

Concorde влиза в търговска експлоатация през януари 1976 г., но мечтите за масовизиране на свръхзвуковите пътнически полети така и не се реализират. В крайна сметка в търговска експлоатация са вкарани само 14 самолета, които са по равно поделени между Air France и British Airways.

Икономиката на експлоатацията на Concorde винаги е бил проблемен момент и през април 2003 г. Air France и British Airways едновременно обявяват, че спират редовните полети с типа. Това става, след катастрофа със самолета през 2000 г. и кризата във въздушните превози след атентатите от 11 септември 2001 г.

Последният редовен пътнически полет с Concorde е на 24 октомври 2003 г., а последният полет въобще става факт на 26 ноември.

Свързани теми

Предишна публикация
Нов тежък инцидент с полски МиГ-29
Следваща публикация
ВВС на САЩ мисли да натовари T-X и с други задачи
668 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

40 години Ми-24 в България

Ранният следобед на 17 юни 1979 г. на несъществуващото вече военно летище Пловдив – където днес се намира жилищния комплекс Тракия – е смутен от шум на необичайни вертолети. Това е денят, когато първата четворка Ми-24 пристига в България. До 1986 г. броят ще нарасне на 44, от които шест все още остават на служба в родните ВВС.

alt

„Атомната авиация” на ПВО и ВВС на БНА – 1

Евгени АНДОНОВ разказва за един от най-старателно скриваните моменти от развитието на ВВС на НРБ през 70-те и 80-те години, а именно създаването на възможности българските бойни самолети да използват ядрено оръжие и обучението на летателния и техническия състав за това.

Меню