Константин Попов: Докладът на комисията за изтребителите бе обективен

21 прочитания

Председателя на комисията по отбрана в Народното събрание и бивш началник на отбраната Константин Попов защити работата на т.нар. „Комисия „Gripen”, като заяви, че доклада, който тя е изготвила е обективен. Това каза той в сутрешния блок на БНТ1, днес 16 октомври 2017 г.

„Докладът е обективен. За съжаление, заради доклада, процесът се връща горе-долу с една година назад. Тук, всички които сме работили в тази сфера, трябва да поднесем своите извинения към летците и техниците в Граф Игнатиево, които очакват новия самолет”, заявява Попов.

Според него, временната комисиятa в Народното събрание си е свършила работата добре, като са били прегледани много документи и са били изслушани министри и заместник-министри.

„Беше установено, грубо казано, че единия от кандидатите по време на служебното правителство и благодарение на създадени предпоставки, един от кандидатите беше служебно дисквалифициран. Установи се, че това не е правилно. Много е важно тук да се подчертае, че този доклад бе подкрепен от народните представители, с изключение на народните представители на БСП. Това е защото докладът беше доста професионално направен, много неща бяха изследвани”, смята още депутатът от ГЕРБ.

Според Попов, ако тези грешки не са били констатирани и отстранени, страната ни е щяла да се изправи пред международен скандал, където загубилите са можели да искат обяснение, защо е била отхвърлена офертата им.

Константин Попов заяви и, че обсъждането на доклада в пленарната зала не е било по същество, защото опозицията имала становище, че доклада е насочен срещу някога.

„Това, което е важно – бюджет за следващата година за изтребител е планиран. Сега МО трябва да си свърши своята работа”, каза Попов.

Той поясни, че са дадени препоръки към МО да се разшири кръга с потенциални участници.

„Тези кандидати трябва да представят нови оферти за нови изтребител и за втора ръка изтребители. Колкото са повече кандидатите, толкова по-добре. И е добре, МО да си прегледа и доусъвършенства процеса на оценка. Ще бъдат изпратени нови оферти и тези оферти ще се оценят, ще се сключи договор и той ще се ратифицира в Народното събрание”, разясни Попов.

Попов бе внимателен да не влиза в говоренето на председателя на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов, който директно фаворитизира F-16. Попов заяви, че има елемент на политическо решение, защото финалното решение се взима от политиците и че трябва да се отчитат фактори, като съюзната среда, плановете, по които ще се работи, съседите, поддръжката, макар, че според него те са трудни за обективно отчитане.

Попов бе попитан и за изтребителите F-35 и дали наистина те са най-добрите в момента на пазара.

„F-35 е бъдещето, това е един изключителен самолет, който тотално доминира на различни учения. За съжаление той е доста скъп самолет, с изключително скъпа поддръжка. Но ние в България с придобиването на нов изтребител, ще поставим основни да преминем по-успешно към F-35 в бъдещето. А да се надяваме, че с времето и цената на F-35 ще върви надолу.”

Свързани теми

Предишна публикация
Генерал Стойков: Имам усещането, че много хора работят за приземяването на ВВС
Следваща публикация
Инцидент с A320 на БАК
21 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Сингапур взима първоначално четири F-35

Сингапур ще купи първоначално четири броя F-35 и ще си запази опции за още осем самолета от същия тип. Това заяви днес, 1 март 2019 г.,военният министър на страната Хуанг Йонгонг.

F-20 – Изтребителят без късмет

Народът го е казал най-добре: „Роди ме, майко, с късмет, па ме хвърли на смет”. Т.е., ако си поставен в неравностойно положение, доброто стечение на нещата може да те измъкне от него. Но какво става, ако си на отлично ниво, но сякаш цялата Вселена работи срещу теб?
Нещо подобно се случва с проектa на американската компания Northrop F-20 Tigershark. Самолет, който въплъщава в себе си всичко най-добро от американската аерокосмическа индустрия, но накрая не успява да реализира дори една търговска поръчка и е безславно изпратен в историята. Факторите, които допринасят за провала на F-20, са може би дори повече от немалкото позитивни черти на проекта.

Офертата за нови F-16 е 300 млн. лева над бюджета ни?

Офертата за осем новопроизведени изтребители F-16V надхвърля бюджета на България за покупка на нови бойни самолети с близо 300 млн. лева. Това съобщава информационният сайт „Офнюз”, позовавайки се на правителствени източници.

Меню