ВВС на САЩ продължават да проучва покупката на лек ударен самолет

46 прочитания

ВВС на САЩ ще продължат да проучват варианти за придобиване на лек ударен самолет, като експериментите ще продължат и през това лято, но вече само с два самолета – Textron AT-6 Wolverine и Sierra Nevada/Embraer A-29 Super Tucano.

ВВС на САЩ стартираха проучването, което е известно като OA-X, през миналата година за евентуалната покупка на вече съществуващ лек боен самолет предназначен за ударни и разузнавателни задачи. През миналото лято бяха проведени серия сравнителни изпитания в авиобазата Холоман, Ню Мексико. В тях участваха освен A-29 и AT-6, и реактивният Textron Scorpion и турбовитловия L-3 Technologies AT-802L Longsword.

ВВС на САЩ обаче смятат да продължат с изпитанията само на двата турбовитлови модели – AT-6 и A-29.

Планира се в периода май – юли 2018 г. да се проведат нова серия от изпитания, но този път от авиобаза Дейвис-Монтан, Аризона. Оригинално се планираше втория кръг от изпитания да е с реално бойно използване в Сирия или Афганистан, но американските ВВС за сега се отказват от това.

Реактивният Scorpion и турбовитловия AT-802 не бяха сред фаворитите на ВВС на САЩ, но преминаха през серия изпитания за да имат американските военни по-добри представи за способностите им.

Идеята зад проекта OA-X е придобиването на лек боен самолет, който може да се използва срещу противник неразполагащ с тежки системи за ПВО и по такъв начин да се разтоварят сегашните многоцелеви изтребители от тези задачи. Използването на подобни леки машини ще бъде и по-изгодно от финансова гледна точка.

В сегашната американска стратегия за национална сигурност има заложена покупката на подобен самолет, но не е ясно дали ВВС на САЩ наистина искат да се сдобият с такива способности или само имитират дейност за пред Конгреса на САЩ. Реално, точно от ВВС на САЩ се очаква решение по въпроса дали използването на такива леки бойни самолети се вписва в настоящата им доктрина и би било достатъчно ефективно, но военновъздушните сили на страната има подчертано нежелание да купува нискотехнологични платформи.

За последните около 10 години са проведени няколко експеримента по темата, както от ВВС на САЩ, така и от ВМС и Командването за специални операции, но въпреки всичко Въоръжените сили на САЩ единствено купуват подобни леки платформи, за да ги предават на съюзниците си, като например Афганистан, където се пласират A-29 Super Tucano.

Свързани теми

Предишна публикация
Пентагонът има проблем с цената на поддръжката на F-35
Следваща публикация
Словакия избира нов изтребител до края на годината
46 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Как „Scorpion” стигна до устата на премиера

В последните месец-два интензитетът на изказванията, свързани с военната ни авиация, от страна на политическите лица у нас е много висок. Не е изненадващо, че сред цялото това надприказване (често пъти преминаващо в словоблудство) може да се изпусне нещо, което да ни покаже какво всъщност се върти в главите на държавните ни мъже по отношение на развитието на българските ВВС.

Най-успешният дивизион

Известният словашки военен журналист Мирослав ДЮРЕШИ се занимава от няколко години с изследване на действията на противовъздушната отбрана на Югославия по време на войната от 1999 г. и завързва сериозни познанства с военни, участвали в отбраната на Белград. В тази статия той проследява бойните действия на най-успешния зенитно-ракетен дивизион, участвал в отбраната на Белград.

Българското участие на Бурже

Да, тази година на авиосалона в Бурже се вееше и родния трикольор, символизиращ не малко българско представяне. Това беше компанията Light Armed Surveillance Aircraft (LASA) Engineering Ltd , базирана на летището в Казанлък, заемаща част от статичното изложение заедно с австрийския си партньор Airborne Technologies (компания, известна с работата си по оборудването на различни самолети и вертолети със специализирани системи за наблюдение и комуникация).

B-1B се разби при кацане

Стратегически бомбардировач B-1B от състава на ВВС на САЩ се разби при опит за кацане…
Меню