МО заяви, че стартира изпълнението на договора за ЗРК IRIS-T

411 прочитания

Придобиването на зенитно-ракетния комплекс IRIS-T SLM е вече в ход. Това съобщиха днес, 8 октомври 2024 г. от Министерство на отбраната.

Българското военно ведомство отбелязва, че вчера, 7 октомври, е било подписано допълнително споразумение към договора на Министерство на отбраната на Федерална република Германия с компанията производител на IRIS-T SLM Diehl Defence. С това фактически стартира процеса за получаване на зенитно-ракетния комплекс.

В прессъобщение на Diehl Defence се казва, че България е била посетена миналата седмица от Хелмут Раух, изпълнителен директор на компанията. Той е провел официални срещи с министъра на отбраната и президента Румен Радев. Бил е обсъден ходът на програмата. Българската страна не съобщи за тази визита.

Припомняме, че в рамките на инициативата „Щит на европейското небе” (European Sky Shield Initiative’  – ESSI) България не сключва договор директно с производителя, а се присъединява към вече сключения договор за производството на ЗРК IRIS-T SLM между германското МО и компанията Diehl Defence. Поради тази причина към договора няма индустриално сътрудничество.

На 8 август 2024 г. Народното събрание одобри инвестиционен проект за покупка на един ЗРК IRIS-T SLM на стойност малко над 356 млн. лева. На 6 септември служебният министър на отбраната Атанас Запрянов и германският му колега Борис Писториус подписаха „Програмно споразумение между Федералното Министерство на отбраната на Федерална република Германия и Министерството на отбраната на Република България за съвместната покупка на IRIS-T SLM системи, съгласно Меморандума за разбирателство относно съвместното закупуване на наземни системи за противовъздушна отбрана в рамките на инициативата „Щит на европейското небе“.

Предвижда се България да получи единствения поръчан ЗРК IRIS-T SLM 34 месеца след подписване на договора. Това значи, че доставката може да се очаква през август 2027 г., а до януари 2028 г. трябва да се постигне пълна боеготовност на комплекса у нас.

България запазва опциите за още пет комплекса от същия тип, плюс един IRIS-T SLX с голяма далечина на поразяване. Опциите трябва да се реализират до края на 2027 г. за средните комплекси и до края на 2032 г. за комплекса IRIS-T SLX. Тези опции, чиято стойност ще надхвърли 2,5 млрд. лева, обаче не са финансирани и подлежат на допълнително одобрение от Народното събрание.

Свързани теми

Предишна публикация
Забавяне в доставката на медицинските вертолети
Следваща публикация
SpaceX успешно тества Starship
411 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Открит летателен ден в Долна Митрополия за 12 април

На 12 април 2019 г. Военновъздушна учебна база „Георги Бенковски” ще бъде домакин на открит летателен ден по повод честването на 40 години от полета на първия български космонавт и Международния ден на авиацията и космонавтиката 12-ти април. Това съобщиха от учебната база.

Меню