Стартира сглобяването на първия Hürjet

134 прочитания

Сглобяването на първия прототип на новия турски реактивен учебно-тренировъчен самолет за напреднало обучение TAI Hürjet стартира и паралелно с това 12 януари 2022 г. турското правителство е взело решение да се предприемат стъпки и към започване на серийното му производство.

Първият прототип се очаква да бъде завършен в края на годината, а първият полет се планира за март 2023 г. Не е известно каква е поръчката на турското правителство.

Hürjet ще се използва не само за напреднало и преходно към изтребител обучение, но и като лек боен самолет и агресор.

TAI работи по проекта от 2017 г., като той бе представен публично година по-късно. Конструирането му завърши през миналата година.

Hürjet трябва да се задвижва от един реактивен двигател. Официално не се съобщава типа му, но се предполага, че става въпрос за американския F404-GE-102. Максималната му скорост ще достига до М 1,4. Бойният товар ще е в рамките на 2,7 тона. Екипажът ще е двучленен.

Основната задача на Hürjet ще е да замести свръхзвуковите учебни самолети T-38 (около 60 броя), които турските ВВС използват в момента. В ударната си роля, самолетът ще допълва наличните многоцелеви изтребители F-16C/D.

TAI вече се опитва да експортира самолета, още преди да е полетял. Малайзия търси 18 леки бойни самолети, като Турция участва в процеса. Правят се постъпки за експорт в Катар.

Макет на Hürjet

Илюстрация: SavunmaSanayiST.com

Свързани теми

Предишна публикация
Първите шест гръцки Dassault Rafale пристигнаха в страната
Следваща публикация
Унгария модернизира своите Gripen
134 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Филипините купуват шест Super Tucano

Филипините са сключили договор с бразилската компания Embraer за доставката на шест леки витлови бойни самолета A-29 Super Tucano. Това обяви компанията днес, 30 ноември 2017 г.

ВВС на САЩ може да спрат полети с част от своите A-10

ВВС на САЩ могат да бъдат принудени да спрат полети с не малка част от своите щурмови самолети A-10 догодина, защото няма отпуснати средства за подмяна на техните крила. Това съобщава Defense News.

Доставките на F-35 за Турция са блокирани

САЩ блокира всички бъдещи доставки на изтребителите от следващо поколение F-35 за Турция. Това стана, след като президентът Доналд Тръмп подписа военния бюджет на страната за финансовата 2019 г.

Малайзия подписа за 18 броя FA-50

Малайзия подписа договор за покупката на 18 леки бойни самолета FA-50. Споразумението бе разписано с…

F-20 – Изтребителят без късмет

Народът го е казал най-добре: „Роди ме, майко, с късмет, па ме хвърли на смет”. Т.е., ако си поставен в неравностойно положение, доброто стечение на нещата може да те измъкне от него. Но какво става, ако си на отлично ниво, но сякаш цялата Вселена работи срещу теб?
Нещо подобно се случва с проектa на американската компания Northrop F-20 Tigershark. Самолет, който въплъщава в себе си всичко най-добро от американската аерокосмическа индустрия, но накрая не успява да реализира дори една търговска поръчка и е безславно изпратен в историята. Факторите, които допринасят за провала на F-20, са може би дори повече от немалкото позитивни черти на проекта.

Провали се поръчката за усвояване на ремонта на катапултните кресла на PC-9

Процедурата за възлагане на обществена поръчка с предмет „Усвояване на изпълнението на регламентни работи на катапултни кресла на самолети PC-9M” се провали. Това се чете в решение на министъра на отбраната от 27 септември 2018 г.

Меню