САЩ блокира експорта на френски крилати ракети за Египет

63 прочитания

Съединените щати са блокирали експорта на крилатите ракети MBDA Scalp-EG за Египет, което от своя страна пречи на подписването на договор за още 12 броя Rafale. Това съобщава френския вестник La Tribune.

Египетските военни в момента искат да направят пакетна сделка за доставка на 50 крилати ракети Scalp-EG и покупка на още 12 многоцелеви изтребители Rafale.

Компанията производител на ракетите MBDA, обаче не е получила експортен лиценз за един от компонентите на оръжието, който е американско производство. САЩ са се мотивирали с ограниченията в рамките на режима за експорт на въоръжение International Traffic in Arms Regulations, който цели осигуряване на безопасност на САЩ и близките ѝ съюзници, чрез забрана за експорт на определени системи за трети страни.

Компаниите MBDA и Dassault Aviation са отказали официален коментар за La Tribune.

Така подготвеният в края на 2017 г. договор за продажба на ракетите и още 12 изтребителя Rafale стои неподписан. Вестникът съобщава, че френския президент Еманюел Макрон ще води разговори по тази тема при визитата си в САЩ през април.

Вестникът напомня, че дори и американският президент Доналд Тръмп да обещае някакво развитие по въпроса, това не дава гаранции за успешна продажба на ракетите в Египет и напомня случай от 2014 г., когато САЩ първоначално дават съгласието си за експорт на два френски разузнавателни сателити с американски компоненти за ОАЕ, но след това блокират сделката.

Не е кристално ясно какви са мотивите на САЩ за блокиране на експорта. Единият варианти е опит за предпазване на традиционния съюзник Израел от разполагане на модерни крилати ракети по границата му (но в същото време ракетата се експлоатира от Саудитска арабия). Друг възможен вариант е свързан с охладнелите отношения между САЩ и Египет след идването на власт на сегашния президент Абдел Фатах Сиси, което доведе до стратегически завой в Египет и залагане на европейско и руско оръжие.

Може само да се предполага, че компонентите за които става въпрос в забраната са свързани с високоточния GPS приемник на ракетата Scalp-EG.

През февруари 2015 г. Египет подписа договор за 16 двуместни изтребители Rafale DМ и осем едноместни Rafale ЕМ на общата стойност от €3,5 млрд. До момента по договора са доставени 14 самолета.

Свързани теми

Предишна публикация
Румъния иска още F-16, но прави малко по въпроса
Следваща публикация
ATR 72 катастрофира в Иран
63 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Румънският парламент разреши покупката на още пет F-16, мисли се и за F-35

Румънският парламент даде разрешение за покупката на още пет употребявани изтребителя F-16 от Португалия. В същото време, военният министър на страната Габриел Леш заяви, че се мисли и за покупката на F-35, но след около 10 години.

Президентът Радев припомни, че военно-транспортната ни авиация е ползвана за несвойствени задачи

„С интерес прочетох, че се търсят функции на военно-транспортната ни авиация. В периода 2009 – 2012 г. има към 70 полета с много интересни функции”, това каза днес, 15 декември 2017 г., президентът Румен Радев пред журналисти, като припомни скандалите с използването на военна техника за правителствени задачи по време на кабинета „Борисов 1”.

Катар заяви желание да купи Eurofighter

Катар даде заявка за покупката на 24 броя многоцелеви изтребителя Eurofighter Typhoon. Това страна след като днес, 17 септември 2017 г., бе подписано писмо за намерение (LOI) за сделката.

Меню