Германия ще търси по-бърза замяна на Tornado

53 прочитания

Германия е запитала потенциалните доставчици на заместник на изтребителите-бомбардировачи Tornado, за възможностите им за доставка преди 2025 г. Това съобщава Reuters, позовавайки се на собствени източници.

Германското МО е изпратило питания по темата в началото на август, което е било допълнение към вече изпратеното до Airbus, Lockheed Martin и Boeing запитване за даване на информация (RFI).

Германското военно ведомство е отказало официален коментар, а източниците на Reuters заявяват, че желанието за по-бързо получаване на новите бойни самолети е в резултат на опасенията, че цената за експлоатация на Tornado ще стане твърде висока, след като типът бъде пенсиониран във Великобритания и Италия. Германия в момента планира да свали Tornado от въоръжение през 2025 г.

Германският военен министър Урсула фон дер Лайен вече заяви, че предпочита страната ѝ да купи още Eurofighter, който се произвежда от едноименния консорциум, който от своя страна е изграден от компаниите Airbus, BAE Systems и Leonardo. Но американските компании Lockheed и Boeing изразяват надежда, че могат да получат поръчката за замяна на 85 броя Tornado.

Германия вече направи първоначално проучване на Eurofighter, F-35A, F/A-18E/F и F-15E.

Reuters съобщава, че все още германското МО не е взело окончателно решение за това как да замести наличните Tornado. Разглеждат се три опции – покупка на един нов тип, разделяне на поръчката между два различни типа или отказ от покупката на нов самолет и удължаване на ресурса на германските Tornado.

Източниците на информационната агенция казват още, че Германия е поискала информация от САЩ за условията за евентуално лизинговане на F-15E, но има малка надежда, че ще бъде даден положителен отговор.

Според Reuters, опцията за покупката на два отделни типа включва взимането на 40 – 45 броя F-35A, които да заменят Tornado в ролята му на носител на ядрено оръжие и купуването на 75 нови Eurofighter, които също да заменят Tornado в някои от ролите му, но и да сменят най-старите машини от същия тип, доставяни между 2003 и 2008 г. (това са самолетите от Tranche 1, които имат ограничени бойни способности).

Тази опция се разглежда като възможност Германия да запази ролята си в програмата за ядрено споделяне на НАТО, без да се стига до скъпа и дълга интеграция на атомните бомби B61 на изтребителите Eurofighte.

САЩ видимо бавят опцията за интеграция на B61 на Eurofighter, като е било отговорено, че ще са нужни 12 до 18 месеца за да се проучи въпроса, преди въобще да стане ясно дали това е възможно, колко време ще отнеме и колко ще струва. Това е породило негодувание в германската страна.

Фон дер Лайен заяви през юли, че очаква до края на годината да бъде взето предварително решение за това как да бъдат заместени германските Tornado.

Свързани теми

Предишна публикация
Оперативните изпитания на F-35 се отлагат
Следваща публикация
Гърция ще получи своите модернизирани F-16 след 2022 г.
53 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Boeing ще създаде MQ-25

Компанията Boeing е натоварена с поръчката да създаде безпилотен палубен летящ танкер за нуждите на ВМС на САЩ. Програмата е под името MQ-25.

Румъния подписва за още пет F-16 от Португалия

Румъния ще подпише договор за покупката на още пет употребявани изтребители F-16 от Португалия в края на тази или началото на следващата година. Това е заявил румънския военен министър Габриел Леш на пресконференция, която се е провела днес, 19 април 2019 г.

A321LR получи типова сертификация

A321LR получи типова сертификация от европейската агенция за авиационна безопасност EASA и американската гражданска авиационна администрация FAA. С това практически, се дава разрешение за стартиране на търговска експлоатация.

Сериозни заявки в първия ден на Фарнбъроу

С 406 заявки приключи първия ден на авиационното изложение Фарнбъроу, което се провежда в момента. Това е почти толкова, колкото бе обявено на първия ден на миналогодишното издание на Бурже (413) и доста повече от първия ден на предишното издание на Фарнбъроу (237).

Меню