Президентът Радев: Правителството да гарантира, че пакетът за изтребителя не се орязва, иначе имаме пари на вятъра

1K прочитания

Президентът Румен Радев поиска от Правителството гаранции, че пакета за изтребителя F-16 няма да бъде орязван, което според него водело до ниска ефективност на купения изтребител и хвърляне на пари на вятъра. Това той каза днес, 19 юни 2019 г. на полигона Ново село.

„Мисля, че МО и ВВС разработиха един много добър, макар и максимално изстискан, пакет гарантиращ надеждни способности и опълзотворяващ напълно способностите на самолета. Всяко едно мърдане надолу и орязване на този пакет, вече води до невъзможност за реализация на оперативните способности на самолета. Очаквам правителството да гарантира, че няма орязване на бойните способности, на фона на предварително заявеното и че българските данъкоплатци няма да дават парите си на вятър“, смята президентът Радев.

Радев отбеляза, че често се пропуска или не се разбира факта, че покупката на цялостен пакет е по-важно дори от избора на изтребител. Той разясни, че в този пакет влиза не само самия самолет, но и оборудването му, наземното оборудване, въоръжението, обучението и други.

Президентът каза, че в момента не е запознат с проектодоговора за покупка на нов боен самолет, но очаква да се запознае в скоро време.

„Знаете, че правителството многокрадно декларира, че ще постигне разумна цена, близка до отпуснатата от Народното събрание, че ще има разсрочено плащане, че ще има индустриално сътрудничество и високи бойни способности“, припомни Радев.

В понеделник стана ясно, че САЩ са дали обвързваща оферта и проектодоговор за покупка на осем броя F-16 Block 70. Няма яснота за цената на офертата и за точното оборудване и въоръжение, с което идват изтребителите. Многократно бе заявено от представители на Правителството, че договорът ще бъде подписан и ратифициран преди лятната ваканция на Народното събрание.

Свързани теми

Предишна публикация
Премиерът Борисов: F-16 ще струват 2,2 млрд. лева
Следваща публикация
Шведската оферта за 10 Gripen C/D е все още валидна, заяви посланикът на кралството у нас
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Министър Каракачанов: За изтребителя ще се опитаме да се придържаме към бюджета, без да губим бойни способности

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че при преговорите за покупка на F-16 ще бъде направен опит за придържане към бюджета, но при запазване на бойните способности, които се искат. Той обаче не каза колко е този бюджет. Това каза той вчера, 5 май 2019 г., пред журналисти.

Цветанов: Визата на Борисов е Белия дом е благодарение покупката на F-16

Визитата на премира Бойко Борисов в Белия дом и срещата му с американския президент Доналд Тръмп е признание за покупката на изтребителите F-16. Това каза в предаването „Тази неделя” днес, 10 ноември 2019 г., бившият втори човек в ГЕРБ Цветан Цветанов.

Скромен ръст на военния бюджет и неясноти около финансирането на програмите за превъоръжаване

Военният бюджет за 2019 г. ще нарасне едва с 84 млн. лева, като в същото време не става ясно какво ще е финансирането за големите програми за превъоръжаване. Това се чете в проектобюджета за догодина, който бе публикуван днес, 22 октомври 2018 г., от Министерство на финансите.

Меню