Американският самолетостроител Boeing показва влошени резултати в резултат на кризата с най-продавания им модел 737 Max. За първите четири месеца на 2019 г. са доставени с 24% по-малко самолети в сравнения със същия период през миналата година. Това съобщава Reuters.
През април са доставени точно 23 самолета, от които девет са от предишното поколение 737, което не е засегнато от забраната за полети на поколението Max. Останалите доставки са за широкофюзелажни лайнери.
Както може да се очаква, компанията не е получила нито една нова поръчка за модела 737 през април. Полетите със 737 Max са спрени вече два месеца, а компанията се опитва да ги върне в полет, но това вероятно няма да стане преди лятото.
Доставките на новото поколение 737 Max бяха спрени в началото на март, когато повсеместно бяха прекратени полетите с типа, след две сходни катастрофи в Етиопия и Индонезия в рамките на по-малко от пет месеца.
Още през миналия месец Boeing се отказа от плановете си за финансовата 2019 г., спряха да изкупуват свои акции от свободния пазар и намалиха темпа на производство на 737 Max от 52 на 42 самолета месечно. От началото на кризата компанията е поевтиняла с десетки милиарди, заради спада на цената на акциите ѝ. Точно преди кризата те се търгуваха за около $422 на акция, докато сега цената им е около $344.
Спирането на доставките на най-продавания модел има и друго негативно финансово измерения – компанията получава пълната сума за машината в момента, в който я предаде на крайния клиент. Това значи и че Boeing може да започне да изпитва глад за оборотни средства, поради липсата на приходи от доставките.
През април Boeing регистрира едва четири нетни поръчки, а нетните поръчки от началото на годината са на минус 119. Портфолиото на компанията пострада и от фалита на индийската авиокомпания Jet Airways през миналия месец. Компанията имаше заявки за 206 машини от Boeing.