Oтново се провали обществена поръчка за ремонт на L-39

546 прочитания

Обществената поръчка за ремонт и удължаване на ресурса на два учебно-тренировъчни самолета L-39ZA от състава на българските ВВС се провали. Това се чете в решението за прекратяването ѝ от 5 август 2020 г., подписано от министъра на отбраната Красимир Каракачанов.

В решението за прекратяване е записано, че и двамата участници, които са допуснати до даване на оферти, не са предали такива до изтичането на крайния срок на 27 юли 2020 г. Решението за предварителния подбор бе от 4 юни и включваше оригиналния производител Aero Vodochody („Аеро Водоходи“) и българската фирма „Йотов и син България” ООД. От компаниите се очакваше да дадат първоначални оферти и да имат готовност за последващи преговори.

В решението на военния министър се вижда, че на 24 юни от Aero Vodochody са изпратили писмо в което уведомяват, че няма да дадат оферта, поради бушуващата пандемия от COVID-19, която ограничавала капацитета на фирмата. „Йотов и син” не дават обяснения за липсата на оферта, но предвид изискването на МО работата по поръчката да бъде извършвана от оригиналния производител/конструктор или от оторизирана от него фирма, бе ясно, че „Йотов и син” не могат да отговорят, тъй като те работят с украински компании.

Отказът на Aero Vodochody да даде оферта, оправдавайки се с пандемията, обаче буди учудване, защото компанията е участвала в предварителния етап на подбор, който се случи през пролетта, при по-усложнена епидемиологична обстановка.

Поръчката, която бе с проектна стойност от 10 млн. лева без ДДС, бе пусната на 30 декември 2019 г. и неин предмет е основен ремонт на два самолета, бордни номера 207 и 211, удължаване на техническия им ресурс, подмяна на остаряло оборудване, неподлежащо на ремонт, инсталиране на транспондер и система „свой-чужд” с режим Mod S, извършване на бюлетини на производителя и обучение на персонал от ВВС.

Това е поредният опит на МО да започне удължаване на общия технически ресурс на наличните авиопарка L-39ZA. След основен ремонт проведен през 2013–2016 г., шест от машините получават удължен общ технически ресурс до 32 години и междуремонтен ресурс от 7,5 години и 1500 часа, което се случи първо. Така за самолетите, всички произведени през 1990 г., междуремонтият ресурса ще изтече в периода 2020 – 2022 г. Оригинално планирани за нов ремонт и удължаване бяха самолети, които не са били ремонтирани в периода 2013 – 2016 г., с бордни номера 207 и 211.

През февруари 2019 г. МО вече пусна обществена поръчка със същия предмет, но през април същата година трябваше да я спре, защото в нея бяха допуснати редица неточности.

Фирмата „Йотов и син” се опита да спре и двете процедури чрез жалби в Комисия за защита на конкуренцията (КЗК). През 2019 г. процедурата бе прекратена, преди произнасяне на комисията, а през пролетта на тази година КЗК отхвърли жалбата на българската компания. И двата пъти от „Йотов и син” обжалваха изискването на работата да бъде извършвана от оригиналния производител/конструктор или от оторизирана от него фирма.

Министерство на отбраната ще трябва да рестартира процедурата и да се надява на получаването на оферта от Aero Vodochody. Алтернатива на това е отказ от изискването за работа с оригиналния производител или оторизирана фирма от производителя/конструктора и отиване към предлагания вариант на „Йотов и син” за работа с украински компании.

Дори и рестартът да се случи бързо (да кажем в следващите един до три месеца), предвид скоростта на провеждането на подобни процедури, подписано споразумение едва ли ще има преди средата на 2021 г. А това заплашва ВВС с оставане без L-39 към 2022 г., ако не бъдат взети някакви други мерки за удължаване на общия технически ресурс на сега летящите учебни самолети.

Свързани теми

Предишна публикация
МВР се похвали с разкрити наркотични насаждения от въздуха
Следваща публикация
Български МиГ-29 бяха задействани над Черно море
546 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Стартираха анализите във формированията на ВВС

Днес, 10 януари 2018 г., се проведе анализът на дейността през изминалата 2017 г. във Военновъздушна учебна база (ВВУБ) „Георги Бенковски” – Долна Митрополия с участието на командира на Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков. Това съобщиха от ВВС.

Правителството прие решение за откриване на ВВВУ

На свое заседание днес, 10 април 2019 г., Министерският съвет прие решение за откриване на Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия като национален устойчив образователен център за подготовка на високо професионални кадри за Военновъздушните сили (ВВС) на Република България, Европейската система за въздушен транспорт и свързаните с въздухоплаването сектори на икономиката. Това съобщиха от МО.

Меню