Генерал Николай Русев пое командването на ВВС

71 прочитания

На тържествена церемония днес, 31 март 2025 г., генерал-майор Димитър Петров, сдаде длъжността „командир на ВВС“ на генерал-майор Николай Русев. Това съобщиха от Военновъздушните сили.

На церемонията присъстваха заместник-началникът на отбраната, генерал-лейтенант Красимир Кънев, командири на видовете въоръжени сили, на подчинените формирования и личният състав на Командването на ВВС.

В словото си генерал-майор Петров каза, че бъдещето ще покаже дали това, което е правил като командир на ВВС е било правилно и с какво е допринесъл за развитието на вида въоръжени сили. Той подчерта, че думите не му стигат, за да изкаже благодарността си към личния състав, с който е работил.

Генерал-майор Русев подчерта, че осъзнава отговорността, която поема като командир на Военновъздушните сили. Той каза, че ще направи всичко възможно ВВС да излезе от коловоза, в който се намира. Увери личния състав и командирите, че ще се грижи за хората си, но ще бъде безкомпромисен към всеки опит за злоупотреба с воинската чест и достойнство и ще се бори с липсата на инициатива, стремежа към лично спокойствие и бягството от отговорност.

Заместник-началникът на отбраната, генерал-лейтенант Красимир Кънев, се обърна към тях с благодарност за досегашната служба. На генерал-майор Русев пожела да води българските ВВС към трансформация и успешна модернизация.

Свързани теми

Предишна публикация
Първият български F-16 каца у нас на 2 април
Следваща публикация
Първият F-16 пристигна в България
71 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

30 години МиГ-21бис в България

В началото на 80-те МиГ-21 вече не е най-способният български изтребител, но остава най-многобройният през цялото десетилетие, с нови попълнения на авиопарка. През 1978 г. в ПВО и ВВС постъпва първата ескадрила прехващачи МиГ-23 от варианта МФ, допълнени от варианта МЛА през 1982 и МЛД през 1984–1985 г. в 18-и иап в Доброславци. Превъоръжаването с бойни самолети от трето поколение за изтребителната авиация обаче свършва дотук, защото се оказва прекалено скъпо начинание. За да се компенсира недостигът на качеството, се налага да се заложи на количеството, при това на изключително ниска цена.

Меню