Зам.-председателя на „Комисията “Gripen” имал все повече въпроси

25 прочитания

Депутатът от ГЕРБ Христо Гаджев, който е и заместник-председател на „Комисията „Gripen“, имал все повече въпроси около процедурата за покупка на нов изтребител и изразява тревожност по някои от темите, които се проучват от т.нар. „Комисия “Gripen”. Това казва той пред вестник „Българска армия”.

„Във временната Комисия „Грипен” колкото повече четем документите, предоставени ни от МО, и изслушваме поканените в комисията, толкова повече въпроси изникват относно цялостния начин на избор и по целесъобразността на критериите. Тревожно е, че в критериите за оценка не е включено индустриалното и военнотехническото сътрудничество, както и сигурността на доставките – какъв трансфер на технологии ще има обратно към България, как ще си върнем част от парите, ще имаме ли помощ по изграждане на способности”, заявява Гаджев.

Депутатът още казва, че липсва анализ за положителния и отрицателния опит при големите ни оръжейни сделки през последните 15-ина години, грешките и позитивите в този опит. Според него е било грешка премахването на текущия контрол по придобиването на нов изтребител чрез направляващия орган, ръководен от зам.-министър на МО, чийто екип представлявал военнотехническата и цивилната експертиза е било грешка.

„Нямаме и обяснение как от 700 млн. лв. през 2012-а и 850 през 2014-а сме стигнали до 1,5 млрд. лв. през 2016-а за закупуване на изтребител. И продължаваме да искаме неща, за които
сме имали оферти за двойно по-малко пари”, казва депутатът, който бе член и на предишния парламент и съответно е гласувал Инвестиционния проект за изтребителя, в който е заложен въпросния бюджет.

Гаджев казва, че след отговарянето на тези въпроси комисията ще реши дали се подкрепя или не придобиването на нови изтребители. Не става ясно в какво ще се изрази неподкрепянето, но най-вероятно ще се състои в парламентарно решение за спиране на проекта.

„Комисията „Gripen” ще възстанови работата си след края на парламентарната ваканция.

Свързани теми

Предишна публикация
Президентът Радев разкритикува инвестициите в МиГ-29 за сметка на новия изтребител
Следваща публикация
Второкурсниците в Долна Митрополия завършиха семестриално
25 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Какво пише и какво не в проекта за нов боен самолет?

На 16 май 2018 г. Министерски съвет (МС) прие проектът за инвестиционен разход „Придобиване на нов тип боен самолет”. Той бе внесен в Народното събрание (НС), където трябва да мине през одобрението на комисиите по отбрана и финанси, а след това ще бъде гласуван в пленарна зала.
Както пише в проекта и какво липсва в него?

Смесени сигнали от поредното заседание на „Комисията „Gripen”

Смесени сигнали дойдоха от „Комисията „Gripen” след поредното ѝ заседание, което се състоя днес, 14 септември 2017 г. Прехвърчаха обвинения за неправомерно изключване на F-16 от състезанието, наличието на секретни оферти за нови изтребители и пълна неяснота за това, какво следва в процеса за избор на нов изтребител.

Министър Каракачанов търси пакетна покупка на изтребители и наземни радари

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че ще търси да купи в пакет наземни радари и многоцелеви изтребители. Това каза той днес, 10 май 2018 г., след заседание на Комисията по отбрана в Народното събрание.

F-16 за България – между пиленето и рязането

До края на юли 2019 г. България ще е подписала и ратифицирала договора за покупката на осем изтребителя F-16C/D Block 70. И ако политическата воля това да се случи бе предостатъчна, то остават въпросите какво се купува, за колко пари, ще има ли още разходи в близко бъдеще и каква работа ще ни свърши въпросният изтребител.

Посланик Рубин: Не е имало натиск от САЩ към България за покупката на F-16

Посланикът на САЩ у нас Ерик Рубин заяви, че страната му не е оказвала натиск на България да купи F-16, но в същото време акцентира, че България твърде дълго отлага покупката на нов изтребител. Това каза той днес, 4 февруари 2019 г., в интервю излъчено в сутрешния блок на bTV.

Меню