40 години от първия полет на МиГ-29

241 прочитания

Точно преди 40 години, на 6 октомври 1977 г., своя дебютен полет изпълнява първия прототип на изтребителя МиГ-29. Полетът е осъществен от шеф-пилота на ММЗ „ Зенит” Александър Федотов.

Първият полет преминава без сериозни забележки. Първият прототип носи борден номер 01 и има заводско означение 901. Той е завършен през август същата година в експерименталния цех на московския машиностроителен завод „Знамя Труда”.

Първоначално в изпитанията на базовата версия са задействани седем прототипа, който навъртат 331 изпитателни полета в рамките на държавната изпитателна програма до края на 1980 г. След това към тях се присъединяват още четири прототипа на едноместни МиГ-29 и първата спарка МиГ-29УБ. До края на 1981 г. изпитателните полети стават 700.

Серийното производство на Изделие 9-12 стартира в завод „Знамя Труда” през 1982 г. Първите серийни самолети са предадени на съветските ВВС през юни 1983 г. (това е 91-ви изтребителен инструкторски авиополк), а година по-късно самолетите постъпват и в първата строева част – 234-ти изтребителен авиополк в Кубинка. Оперативната готовност е постигната през 1985 г.

Конструкторското бюро на МиГ, по онова време известно, като ММЗ „Зенит” започва да работи по нов изтребител още през 1969 г. по програмата за перспективен фронтови изтребител (ПФИ). Две години по-късно програмата е разделена и се търси създаването на тежък и на лек изтребител. С лекия се захваща МиГ, след конкурс приключил през 1973 г.

До момента са произведени над 1600 броя МиГ-29. Производството продължава. Машината в момента е на въоръжение в 25 държави.

Свързани теми

Предишна публикация
Краят на прехващача МиГ-23 – част – 2
Следваща публикация
Железният генерал
241 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

alt

Авиацията и Яно

Красимир ГРОЗЕВ се срещна с вече пенсиониралия се български пилот Янко „Яно” Янков, за да си поговори с него за живота, летенето и всичко останало. Кариерата ми на журналист, пишещ за авиация, ме е срещала със стотици истински хора, които изграждат българските ВВС днес. Без да искам да слагам каквато и да е градация между тях, трябва да отбележа, че пленителният авиационен ентусиазъм, който винаги е струил от капитан Янко Янков, или както всички го знаят – Яно, е бил нещо, с което той винаги се е отличавал. За седем години от нашето познанство станах свидетел, как той уверено и заслужено извървя пътя от новоприучен на МиГ-29 пилот през 2004 г. до един от най-опитните авиатори в Граф Игнатиево, който дори в последната година от кариерата си беше инструктор на съвсем млади пилоти, които тепърва се приучват на изтребителя. Разбира се, пилотската, а и житейската история на Яно е много по-дълга и показва, че ако човек наистина силно желае нещо и полага всички усилия да го постигне, със сигурност ще успее. Точно за това в следващите няколко страници ще разкажем за Яно и се надяваме, че историята му ще вдъхнови и следващото поколение български авиатори.

Почина главният конструктор на Ил-76

Вчера, 28 април 2019 г., на 94-годишна възраст е починал Хенрих Новожилов, бивш генерален конструктор на „Илюшин” и главен конструктор на Ил-76 и Ил-96. Това съобщиха от конструкторското бюро.

Меню