Министър Каракачанов заяви, че при изгодни условия ще вземе употребявани изтребители

28 прочитания

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че предпочита новопроизведен изтребител, но ако условията са особено изгодни, той ще вземе употребяван боен самолет. Това каза той днес, 2 май 2018 г., в сутрешния блок на Нова телевизия.

„Другата сряда ще е гласуван проекта. Отворил съм опцията да вземем повече от осем самолета за тези 1,5 млрд. лева. Имаме такива индикации, че може да си го позволим. Ще участват повече фирми, за да има конкуренция и да бъде цената по-атрактивна. Тоест, за по-малко пари, да придобием повече самолети. Когато не са само трима участниците, от които двама предлагат употребявани самолети, а единия самолети, които са по-стари от нашите МиГ-ове, няма никаква логика да купуваме. Това е зарабоване. И аз съм го казвал, подписът си под подобен договор няма да сложа. Аз бих работил, бих подкрепил, това България да получи нови изтребители или ако не са първа ръка, то условията да са толкова изгодни, че да си заслужава да го направим. Да може поддръжката им да бъде евтина, по възможност поддръжката и ремонта да се прави в България. Защото това е скъпия разход. Това са ми усилията”, разясни военният министър.

От думите на министър Каракачанов излиза, че всъщност той няма против да се купят употребявани изтребители, стига условията да са изгодни. Не става ясно какво той разбира под изгодни условия, обаче.

Министърът фактически повтори и тезата си от вчера, че предлаганите от САЩ и Португалия изтребители F-16 MLU са били по-стари от сегашните МиГ-29 и той не би подписал такава сделка.

Намеците за покупка на повече от осем изтребителя в рамките на бюджета продължава да навежда към мисълта, че в МО се ориентират към евентуалната покупка на употребявани F-16 от Израел. Предвид българския бюджет и цените, които бяха демонстрирани в процеса в Хърватска, едва ли има друга опция, която да позволи взимането на 10 или повече изтребители в рамките на наличните 1,5 млрд. лева.

Вероятно точно ниската цена на израелските машини ще бъде толкова изгодният фактор, който да оправдае покупката (по думите на министъра).

Каракачанов бе запитан за множеството критики, които получава от формации в дясното, за поддръжката на МиГ-29, чрез руската компания РСК „МиГ”:

„Кои десни ме критикуват? Няколко бивши паркетни генерали, завършили в Съветския съюз, сега първи НАТО-вци, които не са излизали от щаба. Аз ремонтирам МиГ-овете, защото са необходими на Българската армия, а не са се доказвам на този или онзи.“

Военният министър не назовава имена, но със сигурност има предвид генерала от резерва Съби Събев, който е щабен офицер и има завършена военна академия в СССР. В момента той гравитира около десни извънпарламентарни формации и е отявлен критик на поддръжката на МиГ-29.

Свързани теми

Предишна публикация
Стартира българо-американската тренировка „Тракийски орел 2018“
Следваща публикация
Авиационният музей със свободен вход на 6 май
28 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

alt

Как купихме МиГ-29

Днес изтребителят МиГ-29 е един от символите на военната авиация на нашата страна. И докато болшинството от състава на ВВС и фенове на авиацията приемат присъствието му като даденост, малцина си спомнят за трудния път, извървян до доставката на 22-та самолета.

ГЕРБ, ДПС и ВМРО отхвърлиха ветото върху F-16

С гласовете на ГЕРБ, ДПС, ВМРО и двама независими бе отхвърлено ветото на президента Румен Радев върху ратификацията на договорите за покупка на осем F-16. Това стана днес, 26 юли 2019 г.

Константин Попов: Това не е конкурс, решението е политическо

Депутатът от ГЕРБ и председател на комисията по отбрана в парламента Константин Попов заяви, че решението за избор на нов изтребител е политическо и не може да се говори, че е плод на конкурсна процедура. Това каза той днес, 8 януари 2019 г., на пресконференция на партията му.

Вторият живот на МиГ-29 в България – част 2

Александър МЛАДЕНОВ продължава да описва предизвикателствата и постиженията при усвояването на пълните маневрени и бойни възможности на изтребителя МиГ-29 в България в периода 2005–2009 г.

F-20 – Изтребителят без късмет

Народът го е казал най-добре: „Роди ме, майко, с късмет, па ме хвърли на смет”. Т.е., ако си поставен в неравностойно положение, доброто стечение на нещата може да те измъкне от него. Но какво става, ако си на отлично ниво, но сякаш цялата Вселена работи срещу теб?
Нещо подобно се случва с проектa на американската компания Northrop F-20 Tigershark. Самолет, който въплъщава в себе си всичко най-добро от американската аерокосмическа индустрия, но накрая не успява да реализира дори една търговска поръчка и е безславно изпратен в историята. Факторите, които допринасят за провала на F-20, са може би дори повече от немалкото позитивни черти на проекта.

Меню