Гигантските сделки на Airbus и Boeing с Иран се провалиха

19 прочитания

Многомилиардните сделки за продажба на пътнически самолети в Иран, които Airbus и Boeing се надяваха да реализират, са практически провалени. Това стана след като американският президент Доналд Тръмп се оттегли от ядреното споразумение с Иран и фактически отново въведе икономически санкции.

Дори и страните от ЕС да решат да останат в споразумението, самолетите на Airbus имат в себе си много системи и агрегати произведени в САЩ, чийто експорт в Иран ще бъде забранен, а това значи, че няма начин да се доставят каквито и да е машини от европейския самолетостроител.

Изпълнителният директор на Airbus Americas Джефри Нитъл е заявил, че компанията му внимателно ще проучи решението на президента Тръмп и последващите действия на американските институции, но за сега по всичко си личи, че експортът на самолети ще е невъзможен.

От Boeing са заявили, че ще се съобразят напълно с всички ограничения наложени от правителството на САЩ.

Boeing беше постигнал споразумение за продажба на 110 броя 737 MAX и 30 броя 777 за няколко ирански авиокомпании, като стойността на сделката се очакваше да достигне $20 млрд.

Airbus имаше договореност за 21 броя A320, 24 A320neo, 27 A330, 18 A330neo и 12 броя A380. Ударът за Airbus ще бъде сериозен, защото продажбите на A330neo и A380 остават доста слаби.

Embraer също се готвеше да подпише за 20 броя E195, а ATR се бе споразумял за същото количество ATR 72.

До момента Иран е получил няколко самолета Airbus и поне осем ATR 72.

Ядреното споразумение с Иран може да бъде предоговорено, но за сега изглежда, че западните самолетостроители няма да могат да навлязат на иранския пазар, както се надяваха. В същото време това отваря възможност за Русия и Китай, ако успеят да доставят пътнически самолети без американски елементи в тях.

Свързани теми

Предишна публикация
Вътрешни проблеми в Embraer забавят обединението с Boeing
Следваща публикация
Русия показа нови системи на парада по случай 9 май
19 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

NASA отлага изпитанията на Crew Dragon и Starliner

NASA обяви, че отлага изпитателните полети с космическите кораби Boeing CST-100 Starliner и SpaceX Crew Dragon, с което се засилват съмненията, че апаратите няма да са готови за редовни пилотируеми полети преди края на годината.

Япония търси нов боен вертолет

Япония е започнала процес по избор на нов боен вертолет, който да замести сега използваните щурмови машини AH-1S. Страната вече е изпратила запитване за информация (RFI).

Turkish Airlines поръчва 40 броя 787-9

Turkish Airlines ще поръчат 40 от широкофюзелажните лайнери Boeing 787-9. Това съобщава самолетостроителят Boeing.

Airbus купува мажоритарен дял в програмата CSeries

Airbus ще купи мажоритарен дял в програмата CSeries и ще отвори втора линия за крайно сглобяване на моделите CS100 и CS300 в Мобил, Алабама, която ще обслужва клиенти в САЩ. Това стана ясно от съобщение на Airbus и Bombardier.

Boeing с препоръка за повишаване на авиационната безопасност във връзка с индонезийската катастрофа

Boeing излезе с бюлетин за повишаване на авиационната безопасност, във връзка с катастрофата на индонезийския Boeing 737 Max. Бюлетинът третира ситуации, в които екипажът получава грешни данни от сензорите за ъгъл на атака. Това съобщават от Reuters.

Qantas призова Airbus и Boeing за създаване на авиолайнер със свръхголяма далечина на полет

Изпълнителният директор на австралийската авиокомпания Qantas Алън Джойс призова производителите Airbus и Boeing да създадат пътнически самолет със свръхголяма далечина на полет, който да позволи изпълняването на директни полети от Австралия до Европа и Източното крайбрежие на САЩ.

Меню