Delta Air Lines получи първия си Airbus A220

72 прочитания

Delta Air Lines получи своя първи Airbus A220. Това стана вчера, 26 октомври 2018 г., с което приключва сагата около доставката на типа за Северноамериканския авиопревозвач.

Авиокомпанията, която е базирана в Атланта, получи първия си A220-100 (регистрация N101DU и сериен номер MSN 50020), на церемония на която присъстваха ръководители от Airbus, Bombardier и Delta. Тя стана факт на територията на съвместния завод на Airbus-Bombardier в Марабел, край Монреал, Канада.

Delta поръча 75 броя A220-100 (тогава известни, като CS100) през април 2016 г. Сделката бе атакувана от Boeing в американските търговски органи, с обвинението, че Bombardier е получил нерегламентирана държавна помощ, което е позволило на компанията да предлага машините на цена под себестойността им.

Първоначално Департамента по търговията на САЩ наложи 292% наказателно мито за всеки CS100, който се внася в САЩ, но в последствие Комисията по международна търговия на САЩ отказа да налага наказания, тъй като е нямало реална вреда срещу Boeing.

Междувременно, Bombardier вече бе взел решение да продаде 50,01% от програмата CSeries на Airbus. Сделката бе приключена през юли 2018 г.

Delta ще използва своите A220-100 в конфигурация със 109 места – 12 в първа класа и 97 в икономична.

Търговската експлоатация на машината ще започне на 31 януари 2019 г. с полети от хъба на Delta в Ла Гуардия.

За разлика от основните си конкуренти в САЩ American Airlines и United Airlines, Delta вярва, че има ниша за използването на 100-местни пътнически самолети, които да генерират по-големи печалби с използването им по по-слабо натоварени линии, които иначе биха се обслужвали с регионални джетове с доста по-малък капацитет.

Догодина Air Canada също ще стартира експлоатацията на A220, а през 2020 г. на Северноамериканския пазар ще се появи още един оператор на типа – JetBlue Airways.

Свързани теми

Предишна публикация
Gripen E с първи оръжейни изпитания
Следваща публикация
МО даде ремонта на L-39 за българска фирма с украински подизпълнител, но Aero Vodochody заявява, че няма да носи отговорност за ремонтите в Украйна
72 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Полетите с Boeing 737 Max спряха почти навсякъде

Операциите с Boeing 737 Max спряха почти навсякъде по света, след като днес, 12 март 2019 г., голям брой оператори и авиационни администрации забраниха търговските полети с типа, до второ нареждане.

Сериозни заявки в първия ден на Фарнбъроу

С 406 заявки приключи първия ден на авиационното изложение Фарнбъроу, което се провежда в момента. Това е почти толкова, колкото бе обявено на първия ден на миналогодишното издание на Бурже (413) и доста повече от първия ден на предишното издание на Фарнбъроу (237).

Airbus атакува неродилия се още модел на Boeing

Европейският самолетостроител Airbus атакува все още непоявилия се средно голям модел на Boeing с агресивна ценова политика и наличните си модели, с надеждата да не се остави пазар за новата машина. Това съобщава Reuters.

Тръмп предложи на Boeing да ребрандира 737 Max, но компанията има други идеи

Американският президент Доналд Тръмп предложи на Boeing да ребрандират своя проблемен модел 737 Max, но самолетостроителят се е фокусирал върху решаването на техническите проблеми и се опитва да намери реални решения за спечелване на публичното доверие, съобщава Reuters.

Airbus се цели в 700 доставки през тази година

Европейският самолетостроител Airbus се надява на това да доставки над 700 пътнически самолета през 2017 г. Това е заявил оперативният директор на компанията Фабрис Бриже в интервю за френския вестник Les Echos, цитиран от Reuters.

САЩ няма да налагат наказателно мито срещу CSeries

Комисията по международна търговия на САЩ отказа да налага наказателно мито срещу внасяните в страната пътнически самолети Bombardier CSeries и отхвърли жалбата на американският самолетостроител Bombardier.

Меню