Екипажът на катастрофиралия Ми-17 е имал 17 – 18 часа във въздуха от началото на годината

61 прочитания

Командирът на катастрофиралия вертолет Ми-17 капитан Пламен Панталеев е имал 18 часа нальот от началото на годината, а вторият пилот капитан Стоян Неделчев е имал 17 часа. Това бе съобщено на брифинг на командването на ВВС, който се проведе днес, 12 юни 2018 г. Въпреки мизерният им нальот, за сега водеща е версията за технически отказ.

Командирът на ВВС генерал-майор Цанко Стойков е признал, че нальотът на българските летци е много далеч от НАТО-вския стандарт от 180 часа годишно (или 140 + 40 часа на тренажор), но отбеляза, че не само у нас има проблем с набавянето на достатъчно часове във въздуха.

Генерал Стойков, обаче отбелязва, че двамата летци са били подготвени за изпълняваната тази вечер задача – висене над терен, като елемент от подготовка за аварийно-спасителна работа. Метеорологичната обстановка е била добра – слаб вятър и видимост от 10 km.

Командирът на авиобаза Крумово бригаден генерал Димитър Иванов повтори вече известната информация, че вертолетът внезапно се е завъртял на 180 градуса, докато е бил зависнал и след това се е стоварил на десния си борд от височина от около 30 – 50 m.

Генералите Стойков и Иванов не се ангажират с теории по отношение на евентуалните причини за катастрофaта, въпреки, че военният министър Каракачанов вече заяви, че най-вероятно се касае за технически отказ и днес през деня дори уточни, че вероятно става въпрос за отказ в опашния винт.

Стана ясно, че вертолетът Ми-17 с борден номер 417 е бил получен от капитално-възстановителен ремонт през декември 2016 г. След него са били налетени около 320 часа до катастрофата.

Ремонтът е бил извършен от ТЕРЕМ „Летец”, София в като основен изпълнител. Двигателите са били ремонтирани в руската компания „Уралски завод за гражданска авиация“, а стартовият двигател АИ-9 в „Двигатели Владимир Климов – Мотор Сич“.

Самият вертолет е бил приет на въоръжение в българските ВВС през октомври 1989 г. и от тогава до влизането му за второ КВР през 2016 г. е бил налетял около 2500 часа.

Тази сутрин, говорителят на Прокуратурата Румяна Арнаудова, заяви, че за сега няма индикации за човешка грешка и най-вероятно се касае за технически отказ. В момента се води разследване от Военно-окръжната прокуратура в Пловдив.

Свързани теми

Предишна публикация
Катастрофата с Ми-17 породи политически престрелки
Следваща публикация
Министър Каракачанов: Вероятната причина за катастрофата е технически проблем
61 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Генерал Стойков: Екипажът на вертолета Cougar не е имал достатъчно нальот

Командирът на ВВС генерал-майор Цанко Стойков заяви днес, 23 август 2018 г., че екипажът на авариралия вертолет Cougar е имал малко нальот, което може да е довело до това, че не е реагирал по най-правилния начин на възникналата ситуация.

Пилотите на катастрофиралия 737 Max са се борили с управлението през целия полет

Екипажът на катастрофиралия Boeing 737 Max на Ethiopian Airlines се е борил с управлението по времето на целия шестминутен полет, тъй като непрекъснато са идвали команди за пикиране, поради грешни данни от бордните сензори. Това показва предварителния доклад за катастрофата от 10 март 2019 г., цитирани от Reuters.

Меню