Министър Каракачанов: Вероятната причина за катастрофата е технически проблем

40 прочитания

Вероятната причина за катастрофата с вертолет Ми-17 от състава на ВВС на България е техническа неизправност. Това заяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов на брифинг в авиобаза Крумово, който се проведе в ранните часове на 12 юни 2018 г.

Министър Каракачанов е заявил, че за сега не може да се говори за пилотска грешка. Военният министър описва загиналите пилоти, като „опитни” и са имали голям стаж и нальот, а изпълняваното упражнение не е било сложно и е малко вероятно да се допусне грешка.

Загиналият капитан Пламен Пантелеев е бил на 48 години с около 600 часа във въздуха, а другият загинал – капитан Стоян Неделчев е бил с около 500 часа.

Командирът на авиобаза Крумово бригаден генерал Димитър Иванов е съобщил, че инцидентът е станал по време на упражнение за аварийно-спасителна работа. Според командира на Крумово, екипажът е нямал време за реакция, дори не е могъл да съобщи за проблем. Той е казал още, че по данни на очевидци вертолетът се е завъртял на 180 градуса във въздуха и е започнал да пада. Според него никой не може да каже какво точно се е случило. Сега може само да се гадае за причините.

В рамките на деня вертолетът Ми-17 с борден номер 417 е извършил четири полета с обща продължителност от три часа. Те са били изпълнени от различни екипажи Предстояли са още два полета.

Бордният техник сам е напуснал разбилият се вертолет и се е отдалечил от него. Той е със счупени ребра и травми по краката. Състоянието му е стабилно, съобщава министърът на отбраната.

Полетите в авиобаза Крумово ще бъдат спрени до второ нареждане, това е заявил бригаден генерал Петьо Мирчев, заместник-командир на ВВС. Това е стандартна процедура, при подобни случаи.

Водят се две разследвания – на Окръжна военна прокуратура и на отдел „Авиационна безопасност“ към Военна полиция. Второто разследване трябва да приключи до 30 работни дни.

Министър Каракачанов не пропусна да отбележе, че модернизацията на армията е процес, закъснял с години. Според него са нужни средства не само за нова техника, но и за поддръжка на наличната.

Свързани теми

Предишна публикация
Екипажът на катастрофиралия Ми-17 е имал 17 – 18 часа във въздуха от началото на годината
Следваща публикация
Военен Ми-17 катастрофира в авиобаза Крумово (обобщение)
40 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Министър Каракачанов: Част от цените за F-16 са неоправдано високи

Военният министър Красимир Каракачанов отново заяви, че има проблем с цените за покупка на изтребителите F-16, като този път ги определи, като неоправдано високи и даде примери с ненужно обучение, за което американската страна настоявала. Това заяви той днес, 20 май 2019 г., в сутрешния блок на Нова телевизия.

Super Galeb катастрофира в Сърбия

Учебно-боен самолет G-4 Super Galeb от състава на сръбските ВВС е катастрофирал днес, 11 април 2018 г. при изпълнение на учебен полет. Има един загинал.

САЩ поемат $46 до 60 млн. от цената на българските F-16

Съединените щати ще поемат между $45 и 60 млн. от цената за придобиване на осемте изтребителя F-16, но детайлите по тази военна помощ остават неясни. Това се разбра от думите на временно управляващия посолството на САЩ у нас Джъстин Фридман, по време на пресконференция проведена днес, 6 август 2019 г.

Пилотите на катастрофиралия 737 Max са се борили с управлението през целия полет

Екипажът на катастрофиралия Boeing 737 Max на Ethiopian Airlines се е борил с управлението по времето на целия шестминутен полет, тъй като непрекъснато са идвали команди за пикиране, поради грешни данни от бордните сензори. Това показва предварителния доклад за катастрофата от 10 март 2019 г., цитирани от Reuters.

Меню