Boeing показа концепция за хиперзвуков пътнически самолет

29 прочитания

Boeing показа концепция за създаване на хиперзвуков пътнически самолет, който да развива скорост от порядъка на M 5 и да може да прелита Атлантика за около 2 часа. Концепцията бе показана по време на конференция в Атланта през тази седмица.

Пътническият капацитет все още не е точно дефиниран, но се смята, че машината ще превозва по-малко хора от днешните Boeing 737 (138 души в две класи за 737-7) и повече от днешните големи бизнесджетове (по правило те имат 19 пасажери). От компанията дават да се разбере, че машината ще превозва основно бизнес пасажери, които биха платили по-високата цена за по-бързото пътуване.

Влизането в търговска експлоатация се планира за 2035 – 2040 г.

Машината ще лети със скорост от пет пъти тази на звука, което е около осем пъти по-бързо от днешните пътнически самолети и около два и половина пъти по-бързо от Concorde. Планира се бъдещият хиперзвуков самолет да лети на височина от порядъка на 28 – 29 000 m., докато днешните пътнически самолети рядко летят на височина от над 11 – 12 000 m.

Според Boeing, голямата скорост на самолета ще му позволи да прави повече полети дневно, включително и по два полета през Тихия океан дневно, което ще подобри търговските му характеристики.

Пътническият самолет произлиза от същото проучване, което вече показа концепция за хиперзвуков разузнавателен и ударен самолет през януари 2018 г.

В рамките на тези проучвания в близко време може да се появи хиперзвуков технологичен демонстратор, който вероятно ще бъде безпилотен. Очаква се това да стане факт към 2024 г., но само в случай, че програмата бъде финансирана.

Boeing стъпва на множество свои изследвания в областта на свръхзвуковите и хиперзвуковите полети от последните години.

От Boeing планират самолета да бъде изграден от титан и да бъде задвижван от нов тип реактивен двигател, който да се държи като реактивен мотор с голяма двуконтурност на малки скорости и да преминава в правопоточен режим на висока скорост. Сериозна работа ще се иска и по охлаждането на самолета.

Свързани теми

Предишна публикация
МО изпрати RFP за новия изтребител
Следваща публикация
Първите серийни Су-57 ще бъдат получени през 2019 г.
29 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Turkish Airlines поръчва 40 броя 787-9

Turkish Airlines ще поръчат 40 от широкофюзелажните лайнери Boeing 787-9. Това съобщава самолетостроителят Boeing.

Boeing показа прототипа на своя Loyal Wingman

Boeing показа първия прототип на бойния безпилотен летателен апарат създаден в рамките на австралийската програма Loyal Wingman-Advanced Development Programme. Това стана днес, 5 май 2020 г.

Boeing събра най-много заявки в рамките на Фарнбъроу 2018

Американският самолетостроител Boeing спечели своеобразната надпревара за събиране на най-много заявки в рамките на авиационното изложение във Фарнбъроу. Компанията инкасира 649 заявки от общо 1464.

238 нови заявки в третия ден на Фарнбъроу

С 238 нови заявки може да се похвали третия ден на авиационното изложение, което се провежда в момента във Фарнбъроу. От началото му, до сега са събрани общо 1266 заявки.

Вътрешни проблеми в Embraer забавят обединението с Boeing

Сериозни трудности в реорганизацията на бразилската самолетостроителна компания Embraer, забавя създаването на обединение за производство на регионални джетове с Boeing. Това съобщава Reuters, позовавайки се на собствени източници.

Меню