МО изпрати RFP за новия изтребител

36 прочитания

Министерство на отбраната е изпратило запитване за даване на оферти (RFP – Request for Proposal) по програмата за придобиване на нов боен самолет за ВВС. Това е станало миналия петък, 29 юни 2018 г. АЕРО научи това от два независими източника.

Така фактически стартира новата конкурсна процедура, която трябва да приключи с избирането на нов боен самолет за българската военна авиация. Това става по-малко от месец, след като проекта за инвестиционен разход бе одобрен от Народното събрание.

АЕРО се обърна за официално потвърждение към МО, но оттам отговориха устно, че на този етап не могат да коментират нищо и ако имат официална информация, тя ще бъде публикувана. Не е ясно, защо от военното ведомство не съобщават официално, че е стартирала процедурата за избор. Когато през декември 2016 г. бе направен първия опит за избор на нов самолет, имаше официално съобщение от МО за изпращане на RFP. В същото време, през миналата година вървеше процедура за избор на два патрулни кораба за ВМС, която вървеше при пълно медийно затъмнение.

Запитванията са изпратени до правителствата на САЩ, Португалия, Германия, Франция, Италия, Швеция и Израел. От тях се търсят общо 13 различни варианти – новопроизведени F-16V, употребявани F-16 (в три подварианта – A/B модернизирани до стандарта MLU, C/D и израелските C/D Barak), нови и употребявани F/A-18E/F Super Hornet, употребявани F/A-18C/D Hornet, нови и употребявани Eurofighter, нови и употребявани Rafale и нови и употребявани Gripen C/D.

Страните, до които са изпратени запитванията, са посочени в Проекта за инвестиционен разход, който бе одобрен от Правителството и Народното събрание през май – юни 2018 г.

Държавите, които решат да участват, ще имат три месеца да дадат своите оферти. В изпратения до тях документ, чийто обем надхвърля 200 страници, се съдържат всички технически, оперативни, финансови и правни аспекти и изисквания към новия изтребител, както и обективните критерии, математическите модели и методики, по които ще се направи избора.

По информация на АЕРО, крайният срок за подаване на офертите е 1 октомври 2018 г.

Според приетия проект за инвестиционен разход, оценката на офертите трябва да се направи в рамките на 30 дни. Ако тези срокове бъдат спазени, то в началото на ноември трябва да бъде обявен победителя в конкурса.

В инвестиционния проект са заложени амбициозните срокове за подготовка на договора с победителя и преговорите по него – те трябва да станат в рамките на 60 дни след обявяването на победителя. Междуправителственият договор след това трябва да мине за ратификация в Народното събрание. Тези процеси, обаче са изключително сложни и бавни и е малко вероятно да бъдат спазени заложените сроковете.

България търси да закупи не по-малко от осем изтребители, заедно с обучение на летателен и технически състав, наземно оборудване, тренажори, въоръжение и други съпътстващи стоки и услуги.

За това са заделени 1,5 млрд. лева (1,8 млрд. лева с ДДС), а сумата трябва да се изплати в рамките на 10 години.

След като през миналата година експертната комисия избра за победител Gripen C/D, процедурата бе рестартирана след доклад на т.нар. „Комисия „Gripen” към Парламента, която твърдеше, че са били намерени редица нарушения в извършения избор. Комисията поиска инвестиционния проект да бъде обновен, а запитванията за даване на оферти да се пуснат наново.

На 16 май 2018 г. правителството одобри новия инвестиционен проект, който бе гласуван в Народното събрание на 8 юни 2018 г.

Свързани теми

Предишна публикация
Аерофлот откри целогодишна линия Москва – Бургас
Следваща публикация
Boeing показа концепция за хиперзвуков пътнически самолет
36 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Турция поиска от САЩ още F-16

Турция е отправила искане за покупка на новопроизведени F-16 Block 70 и модернизационни китове за…

Катар получи първите си Rafale

Катар получи първите пет многоцелеви изтребители Dassault Rafale. Това е станало вчера, 5 юни 2019 г., съобщава катарското МО.

Тодор Тагарев спекулира, че от договора за F-16 ще се реже въоръжение, резервни части и други

Бившият служебен министър на отбраната Тодор Тагарев спекулира, че от договора за покупка на F-16 ще се реже въоръжението, резервните части, гаранционните условия и други подобни. Това каза той вчера, 7 май 2019 г. в предаването „ДЕНЯТ с Веселин Дремджиев” по TV+.

Новият изтребител потъна в нови неясноти, докато експлоатацията на МиГ-29 продължава да е проблематична

Проектът за придобиване на нов изтребител за ВВС се сблъска с неочакван нов проблем – промени в Закона за ДДС фактически орязаха сумата по него с 300 млн. лева. Това заяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов пред журналисти днес, 7 декември 2017 г.

Меню