Транспортната комисия в Народното събрание отхвърли искането на БСП за прекратяване на концесията на Летище София. Това стана днес, 11 юли 2018 г.
Предложението събра осем гласа „за“, 12 гласа „против“ и един депутат гласува „въздържал се“, и така то не бе прието.
Мотивите на искането бяха представени от депутата Георги Свиленски (БСП). Той изтъкна вече изказаните аргументи на партията му срещу концесията, а именно, че през последните години летището реализира увеличение на пътниците и товарите и е на печалба, което премахва необходимостта от отдаването му на концесия. Депутатите на БСП подчертаха, че са против с парите от летище София да се спасява БДЖ. Те изтъкнаха и опасенията си, че ще има масово съкращаване на служители.
Исторически държавата е показала, че не управлява добре летище София, коментира министърът на транспорта Ивайло Московски, който участва в заседанието на комисията. Струва си да се отбележи, че министър Московски е вече трети мандат принципал на столичното летище.
Транспортният министър припомни, че концесионирането на най-голямата ни аерогара е било заложено още в предизборната програма на партия ГЕРБ, а по-късно идеята е залегнала и в управленската програма на правителството. Според него отдаването на концесията е нормална практика, която се прилага в цяла Европа и света.
„Европа е най-развитият пазар за участие на частния сектор в управлението на летища. Делът на частно участие в управлението на летищата и летищната инфраструктура е нараснал с 80%. Това е тенденция от 2010 до 2016 г. Ако добавим и периода до 2018 г., ще е още по-голям процентът. Всички летища в Словения, Португалия, Унгария, Кипър, Белгия и Малта се управляват на 100% частния сектор“, аргументира се министър Московски.
Той посочи още, че практиката в Европа и ЕС показва, че удачният начин за управление на такава инфраструктура е именно този.
„Идеята е точно такава – да се привлече сериозен оператор и инвеститор, който, оперирайки на други места и имайки сериозни позиции в авиационния бизнес, да направи така, че летище София да получи необходимото си развитие в годините напред. Неслучайно концесията е за 35 години“, допълни транспортният министър.
Транспортният министър каза, че 7 – 8 големи международни летищни оператори са показали интерес към процедурата и изрази надежда, че тя ще бъде приключена бързо.
По-рано днес БСП внесе законови промени, с които да осуети концесията не само на летището, но и на държавни предприятия от забранителния списък за приватизация.