Израел ще сключи договор с Boeing за $11 млрд.

62 прочитания

Израел се готви да сключи договор с американския самолетостроител Boeing на стойност $11 млрд. В него ще влизат доставки на бойни самолети, летящи танкери и вертолети. Това съобщава местният вестник Israel Hayom.

Фактически, договорката с Boeing ще включва три компонента – доставка на многоцелеви изтребители F-15, доставка на въздушни танкери KC-46 и доставка на тежки транспортни вертолети CH-47F.

Всичко това ще се финансира по линия на американската военна помощ за страната. Между 2018 и 2028 г. САЩ ще предоставят безвъзмездно на Израел $38 млрд.

Israel Hayom съобщава още, че изтребителите F-15 ще са подобрена версия на наличните в момента F-15I и ще се поръчат в обем на една ескадрила, което по израелските стандарти е 24 машини.

През миналата пролет стана ясно, че Израел води предварителни преговори със САЩ от покупката на многоцелеви изтребители F-15 в конфигурацията 2040C. Това е вариант, който бе демонстриран от Boeing през 2015 г. и може да бъде изпълнен както на новопроизведени самолети, така и на вече съществуващи F-15. Изтребителите в конфигурация 2040C има AESA радар APG-63(v)3, инфрачервена прицелна система, нова система за самозащита, възможност за обмен на данни с F-22 и F-35, както и промяна в точките за окачване, която позволява носенето на 16 ракети „въздух-въздух”.

Израел е заявявал и интерес за покупка на минимум два, a в последствие и повече KC-46A, които да заменят сега използваните танкери Boeing 707 „Re’em“.

В последните години страната разглеждаше и възможността да поръча CH-53K или CH-47F в качеството им на нови тежки транспортни машини, които също така да се използват за специални операции. В края на 2017 г. стана ясно, че няма да бъдат купувани конвертоплани V-22 Osprey и изборът е останал върху двата конвенционални тежки вертолети. Явно решението е било взето в полза на CH-47F.

Израелските ВВС днес експлоатират около 26 броя от тежките вертолети CH-53. Машините са доставяни в края на 60-те и началото на 70-те години. Вертолетите са преминали през множество модернизации и удължавания на ресурса, като последното е по програмата Yas’ur-2025.

Свързани теми

Предишна публикация
55 години от първия полет на Ту-134
Следваща публикация
Швеция използва Gripen срещу горските пожари
62 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Руски разузнавателен самолет свален от сирийската ПВО

По време на заход за кацане около 23,00 ч. на 17 септември 2018 г. руски разузнавателен самолет Ил-20 е бил свален от сирийската противовъздушна отбрана. Това е станало по време на ракетно-бомбови удар, нанесен от израелски военни самолети по сирийски военни цели в района на крайбрежния град Латакия.

Румънският парламент разреши покупката на още пет F-16, мисли се и за F-35

Румънският парламент даде разрешение за покупката на още пет употребявани изтребителя F-16 от Португалия. В същото време, военният министър на страната Габриел Леш заяви, че се мисли и за покупката на F-35, но след около 10 години.

Индия получи първия си AH-64

Индия официално получи своя първи щурмови вертолет AH-64E Apache Guardian. Церемонията за това стана на 10 май 2019 г. в Меса, Аризона, където се намира вертолетния завод на компанията производител Boeing.

Меню