Часовете във въздуха за целите Военновъздушни сили на България за първите шест месеца на 2018 г. са 1950. Това се чете в отчет за изпълненото от МО в областта на отбранителната политика, който бе публикуван на 21 септември 2018 г.
„Във Военновъздушни сили (ВВС) e проведенo 1 командно-щабно учение, 2 летателнотактически учения, изпълнени са 1950 летателни часа, представители на ВВС са участвали в 4 международни учения и тренировки.”, се казва в публикувания отчет.
В него се чете още, че за първите шест месеца на 2018 г. са били изпълнени и четири полета за нуждите на Министерство на здравеопазването и три полета в интерес на други министерства и ведомства.
За да се даде сметка, колко мизерни са налетените до края на юни часове е достатъчно да ги разделим на шест и да видим, че целите ВВС са направили по 325 часа средно месечно.
Часовете не са изненадващи, най-вече заради скромното количество изправна техника. Единственият изправен C-27J Spartan претърпя инцидент през януари и не летя дълго време. Полетите с щурмовите самолети Су-25 също бяха спрени, поради поредното изтичане на техническия ресурс, за няколко месеца. В началото на юни пък катастрофира единственият изправен Ми-17. Ситуацията с изправността на изтребителната авиация, също е трагична.
Добре е да се отбележи, че в момента българските ВВС разполагат с три бази (една от които има отделна транспортна авиогрупа) и една база за предно разполагане, които по щат имат общо над 80 летателни апарата.