Първи полети с F-35 от палубата на HMS Queen Elizabeth

16 прочитания

Първите полети с изтребителя със скъсено излитане и вертикално кацане F-35B от палубата на новия британски самолетоносач HMS Queen Elizabeth станаха факт. Събитието е станало на 25 септември 2018 г., но за него бе съобщено едва късно снощи.

Двойката F-35B, участваща в теста, е от състава на изпитателната ескадрила VX-23 от състава на ВМС на САЩ. Пилотите, обаче са британци – един от флотската авиация и един от Кралските ВМС. Те са се приземили вертикално на самолетоносача и след кратка почивка са излетели от него с помощта на бордния трамплин.

За сертификацията на HMS Queen Elizabeth за палубни операции с F-35B ще са нужни около 500 изпитателни полета в рамките на около 11 седмици. При следващите тестове ще участват и други британски летци, както и техни американски колеги от ескадрилата VX-23. Всички тези изпитания ще станат факт в Атлантическия океан, в близост от Източното крайбрежие на САЩ.

Самолетоносачът HMS Queen Elizabeth бе спуснат на вода през юли 2014 г., като бе приет на въоръжение в Кралските ВМС през декември 2017 г. Палубното му крило в момента се ограничава до вертолети Merlin HM.2 и НС.4.

Към настоящия момент Великобритания разполага с 16 броя F-35B – девет са в страната, а останалите седем се намират в САЩ, където участват в изпитания и програмата за обучение на британски пилоти, техници и инженери.

Планира се до края на годината първата британска ескадрила (617-та от състава на Кралските ВВС) да достигне първоначално ниво на бойна готовност. Възможността за опериране и бойни действия от палубата на HMS Queen Elizabeth трябва да стане факт през 2020 г.

Великобритания има намерение да купи 138 броя F-35B, но до момента е сключена реална сделка за 48 изтребителя, като решение за това колко от останалите 90 да бъдат поръчани за сега няма.

Свързани теми

Предишна публикация
Primera Air фалира
Следваща публикация
F-35B се разби при тренировъчен полет в САЩ
16 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

САЩ увеличават натиска срещу Турция за покупката на С-400

САЩ увеличават натиска срещу турското решение да се купи руския зенитно-ракетен комплекс С-400. Срещу покупката се изказа новия държавен секретар Майк Помпео се е изказал срещу покупката, а в Конгреса на САЩ ще се гласува законопроект, който блокира продажбата на F-35 за Турция.

Норвегия получи първите си F-35

Първите три норвежки F-35A пристигнаха в страната на 3 ноември 2017 г. Машините се приземиха в авиобаза Йорланд, след като прелетяха директно от Форт Уърт, Тексас.

САЩ с нови стъпки към отрязването на Турция от програмата F-35

САЩ направи нови стъпки, които в крайна сметка могат да доведат до изхвърлянето на Турция от програмата F-35. В понеделник Сенатът на САЩ гласува клауза към военния бюджет на страната за 2019 г., в който се залага забрана за експорта на F-35 в Турция.

Меню