КНСБ плаши със стачки заради ремонта на Су-25

27 прочитания

Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) заплаши, че ако щурмовите самолети Су-25 не бъдат ремонтирани в „Авионамс” може да се стигне до стачни действия. Това се чете в тяхна декларация до премиера и министрите на отбраната и икономиката, разпространена днес, 1 октомври 2018 г.

В декларацията на КНСБ се казва, че на 12 септември е било поискано, като допълнително изискване към фирмите, които са кандидати в процедурата за обществена поручка за ремонт на 14-те Су-25, да се заложи „Авионамс” да е подизпълнител. Това щяло да сигури работа на около 300-те служители на наскоро национализирания завод.

От КНСБ заявяват, че в исторически план в „Авионамс” (преди ТЕРЕМ „Георги Бенковски”) са извършили ремонт на 28 броя Су-25 и 96 двигателя Р-95Ш и казва, че не се приема позицията на военния министър Красимир Каракачанов, че заводът няма лиценз и способности за подобни ремонти.

В декларацията си КНСБ настоява за спешна среща с министрите на отбраната и икономиката, на която да се постави въпросът за участието на „Авионамс” в предстоящата поръчка.  Ако това не бъде изпълнено, от КНСБ заявяват, че си запазват правото на „всички възможни граждански и синдикални действия” за защита на работниците в „Авионамс” и техните семейства.

В края на август МО стартира процедура за възлагане на обществена поръчка за ремонт и удължаване на техническия ресурс на 14 български Су-25. Проектният бюджет е 41 млн. лева без ДДС с опция да се отпуснат още толкова, при решение на Министерски съвет.

Въпросът за ремонта на Су-25 в „Авионамс” бе повдигнат този петък, в рамките на парламентарния контрол. Министър Каракачанов заяви, че заводът не е ремонтирал Су-25 от 2001 г. и няма никакви лицензи и възможности за това и ще минат поне три години преди да се придобият такива възможности, а ВВС не можели да чакат толкова.

В началото на 2016 г., когато бе за първи път лансирана идеята за национализацията на „Авионамс“, правителството обоснова идеята си с възможността там да се ремонтират самолети и вертолети от състава на ВВС. До този момент това не е реализирано.

В Народното събрание се стигна до размяна на реплики между министър Каракачанов и депутата от БСП Николай Цонков, който и зададе въпроса. В крайна сметка, Цонков каза, че Каракачанов използва посреднически фирми за ремонта на Су-25, а военният министър пък заподозря руски лобизъм зад опозиционния въпрос.

За участие в конкурса бяха поканени два завода – белоруският „558-ми авиоремонтен завод“ в Барановичи и руският завод „121 АРЗ“ в Кубинка, част от ОАК. Според министър Каракачанов, получена е само оферта от Беларус, като до средата на октомври щяло да се разбере, дали тя отговаря на българските изисквания.

Свързани теми

Предишна публикация
Швеция ни предлага подобрени Gripen C/D, под бюджета и с доставка до 21 месеца
Следваща публикация
Новият изтребител – три и половина оферти, политическо решение в края и без Израел
27 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Министър Каракачанов: Вероятната причина за катастрофата е технически проблем

Вероятната причина за катастрофата с вертолет Ми-17 от състава на ВВС на България е техническа неизправност. Това заяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов на брифинг в авиобаза Крумово, който се проведе в ранните часове на 12 юни 2018 г.

Министър Каракачанов ще покани Израел за участие в конкурса за нов изтребител

За участие в конкурса за придобиване на нов изтребител ще бъде поканена държавата Израел. Това стана ясно от думите на министъра на отбраната Красимир Каракачанов казани днес, 19 март 2018 г., по време на празника на 68-а бригада „Специални сили“.

Провежда се тренировката „Ramstein Guard BGR 2019”

В периода от 29 септември до 4 октомври 2019 г. българските Военновъздушни сили ще вземат участие в тренировка на сили и средства за ПВО за работа в условия на радиоелектронни смущения „Ramstein Guard BGR 2019”. Това съобщиха от ВВС.

Министър Каракачанов иска споделена отговорност при преговорите за F-16

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов фактически поиска отговорността при преговорите за покупката на F-16 да бъде поделена между него и други министри от кабинета „Борисов 3”. Това заяви той днес, 3 януари 2019 г. пред журналисти в Плевен.

Меню