Провежда се тренировката „Ramstein Guard BGR 2019”

880 прочитания

В периода от 29 септември до 4 октомври 2019 г. българските Военновъздушни сили ще вземат участие в тренировка на сили и средства за ПВО за работа в условия на радиоелектронни смущения „Ramstein Guard BGR 2019”. Това съобщиха от ВВС.

Тренировката е под ръководството на Центъра за въздушни операции – Торехон, поддържани от Центъра на НАТО за радиоелектронна война и се провежда на територията и във въздушното пространство на Република България.

Контролът за действията на участващите сили и средства се осъществява от Военновъдушното командване на НАТО в Рамщайн. Тренировката се провежда в изпълнение на „Интегрираната програма на силите на НАТО за електронна борба” и България взема участие в нея ежегодно от 2009 г. насам.

По време на тренировката на наше военно летище ще се базира и самолет смутител DA-20 Falcon. Транспортната авиационна група – Враждебна е домакин и оказва логистична поддръжка на самолет за радиоелектронна борба DA-20. В рамките на учението той ще изпълнява полети от летище София.

Общ ръководител на участващите в тренировката сили и средства е полковник Пейо Дончев от отдел “Подготовка” в Командването на Военновъздушните сили.

Основна и обща цел на тренировката е да се повиши нивото на подготовка и устойчивостта на състава при действия в условия на радиоелектронни смущения. Изпълнението на съвместни задачи от формированията за противовъздушна отбрана от състава на ВВС и Сухопътни войски допринася за повишаване на ефективността в процеса на подготовка и усъвършенстване на координацията между видовете Въоръжени сили.

Конкретни цели са: повишаване на подготовката на летателния състав, носещ дежурство по мисия Аirpolicing; повишаване на подготовката на структурите от ВВС и СВ за работа в условия на радиоелектронни смущения; повишаване на взаимодействие с Центъра за въздушни операции – Торехон.

За първа година в тренировката участие ще вземат екипажи от авиобаза Безмер със самолет Су-25, които ще изпълнят съвместни задачи с екипажа на самолета смутител DA-20 Falcon и ще симулират полети за преодоляване и унищожаване на земно базираните средства за ПВО, участващи в тренировката. Изпълнението на тези задачи предполага прилагането на комплекс от действия и процедури от разчетите на земята, усложнява изпълнението на поставените задачи и повишава експертизата на състава от ВВС при планиране на подготовката с използване на възможностите и оборудването на Центъра на НАТО за радиоелектронна война.

Свързани теми

Предишна публикация
Две компании са заявили желание за поддръжка на флотските AS 565
Следваща публикация
ВВС на САЩ тренират бързо пребазиране в България
880 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Генерал Стойков: Имам усещането, че много хора работят за приземяването на ВВС

Командирът на ВВС на Република България генерал-майор Цанко Стойков дава интервю за Габриела Наплатанова, излъчено в ефира на bTV. В интервюто командирът на военната ни авиация говори за сегашното ѝ положение, изборът на нов изтребител и перспективите пред войските.

Министър Каракачанов: Възстановяваме историческата справедливост при ВВВУ

Военният министър Красимир Каракачанов е заявил, че ще бъде възстановена историческата справедливост, при повторното създаване на Висшето военновъздушно училище в Долна Митрополия и това няма да повлияе на другите два факултета на НВУ. Това е казал той на 10 април 2019 г., на правителственото заседание, което прие решението за възстановяване на ВВВУ.

alt

„Атомната авиация” на ПВО и ВВС на БНА – 1

Евгени АНДОНОВ разказва за един от най-старателно скриваните моменти от развитието на ВВС на НРБ през 70-те и 80-те години, а именно създаването на възможности българските бойни самолети да използват ядрено оръжие и обучението на летателния и техническия състав за това.

Български и сръбски МиГ-29 стрелят на Шабла (галерия)

Български и сръбски изтребители МиГ-29 извършиха бойни стрелби на зенитния полигон „Шабла“. И двете страни участваха в стрелбите с по два едноместни и един двуместен МиГ-29, и двете страни стреляха с ракети „въздух – въздух“ Р-60МК и Р-73Э. Полетите се осъществяваха от авиобаза Граф Игнатиево. Повече за стрелбите може да прочетете тук.

Меню