Министър Каракачанов иска споделена отговорност при преговорите за F-16

14 прочитания

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов фактически поиска отговорността при преговорите за покупката на F-16 да бъде поделена между него и други министри от кабинета „Борисов 3”. Това заяви той днес, 3 януари 2019 г. пред журналисти в Плевен.

Министър Каракачанов каза, че ако Министерски съвет и Народното събрание дадат разрешение за стартиране на преговори за покупката на F-16, то те трябва да се водят не само от него, но и от министрите на икономиката, финансите и външните работи. Така фактически военният министър иска тази отговорност да се подели и с други министри, не да не лежи само на неговите плещи. Министрите на финансите и външните работи са от квотата на ГЕРБ, докато тези на отбраната и икономиката са от Обединените патриоти.

Военният министър каза, че очаква Министерски съвет да приеме доклада му на заседанието на 9 януари 2019 г., след което да се чака мандат от Народното събрание за преговори със САЩ.

Каракачанов бе запитан дали не смята, че е проблем фактът, че практически ще се надвиши цената за придобиване на новия изтребител, която бе посочена от Парламента.

„Лично аз смятам, че цената трябва да бъде намалена и в хода на преговорите, на много от нещата, на които САЩ не са дали конкретни отговори, с аргумент, че се касае за класифицирана информация, да се даде ясен отговор. Има поне пет – шест важни въпроси без отговори, според мен”, заявява министър Каракачанов.

В предложението на Каракачанов, което бе внесено в Министерски съвет, обаче се иска анулиране на Инвестиционния проект, който бе приет от Парламента през юни 2018 г. Основен параметър на този проект е максималната цена от 1,5 млрд. лева без ДДС.

Министър Каракачанов твърди, че ако преговорите със САЩ не стигнат до изгодни условия, то може да се преговаря и с другите кандидати, тъй като офертите им са с валидност 12 месеца от подаването им през октомври миналата година. Военният министър каза и че ще се търси консенсус по въпроса за новия изтребител.

Свързани теми

Предишна публикация
Заместник-министър Запрянов: Офертата за F-16 е най-добра
Следваща публикация
Ново удължаване на срока за подаване на оферти за концесия на летище София
14 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Тайван се интересува от F-16V

Тайван се е отказал от желанията си да купува F-35 и вместо това ще се опита да издейства сделка от САЩ за 66 броя F-16V. Това съобщава местната информационна агенция UDN.

Авиокаст: Епизод 21

В този епизод се включваме, за да обсъдим актуалната тема за политическите настроения около втората…

Къде изчезна „офертата“ за нови F-16?

Преди малко повече от месец, в разгара на работата на т.нар. „Комисия Gripen“ в общественото пространство бе лансирана тезата, че през февруари 2017 г. България е получила оферта за новопроизведени изтребители, която не е била разгледана, и това се превърна в една от основните опорни точки срещу проведената процедура по избор на нов боен самолет за ВВС.

Меню