Държавният секретар на САЩ е обещал на премиера Борисов, че F-16 ще влезе в българския бюджет

53 прочитания

Държавният секретар на САЩ Майк Помпео е обещал, че американската оферта за F-16 ще влезе в българския бюджет и е заявил, че очаква в най-скоро време страната да избере своя нов изтребител. Това е казал той в разговор с премиера Бойко Борисов, който е станал вчера, 18 декември 2018 г.

„Както аз подчертах в моя телефонен разговор с премиера Бойко Борисов проведен на 18 декември и както моят заместник Съливан е заявил по време на визитата си в София през миналата седмица, САЩ са ангажирани да работят с българското правителство за да дадат финални условия за потенциалната сделка за F-16, които да са в рамките на бюджета и изискванията, като се дадат и върхови способности”, е заявил Помпео, цитиран в съобщение качено на сайта на Държавния департамент на САЩ.

В съобщението още се повтаря, че за последните 25 години са дадени над $200 млн. в рамките на военна помощ за България, а други $100 млн. са вложени в съвместните съоръжение в Ново Село и Граф Игнатиево.

Съобщението на Държавния департамент на САЩ идва в момент, в който става все по-ясно, че правителството ще реши, кой да бъде новия боен самолет в най-скоро време. Премиерът Борисов вече заяви, че според него F-16 е най-добрият избор, но и съобщението може да се разглежда, като увеличаване на натиска от американска страна.

Интересно е, че вчера правителствената информационна служба съобщи за телефонния разговор между Борисов и Помпео, но бе общо заявено, че в разговора са се засегнали темите за отбраната и сигурността, докато в съобщението на Държавния департамент се акцентира именно върху евентуалната сделка за F-16.

Миналият петък (14 декември 2018 г.), представители на Lockheed Martin заявиха, че са подобрили условията си по офертата за F-16, но според военния министър Каракачанов е ставало въпрос за само обещание, че има място за преговори, но след като американската оферта бъде избрана. Публична тайна е, че американската оферта не влиза в българския бюджет от 1,5 млрд. лева.

Свързани теми

Предишна публикация
Очаквано МО предлага на правителството да се купи F-16 (изцяло обновена)
Следваща публикация
Министър Каркачанов начерта опция за покупка на изтребители над бюджета
53 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Lockheed Martin отдаде многото производствени дефекти на F-35 на ниската забележимост

Джеф Бабионе, програмен директор на Lockheed Martin за F-35, е признал, че големият брой производствени дефекти при строителството на F-35 се дължат на сериозните изисквания за намаляване на забележимостта му. Това съобщава Defense News.

Съмнява ли се някой, че ще купим F-16

След месеци в които различни фактори от ГЕРБ пряко или косвено се изказваха в полза на покупката на F-16, най-накрая миналият петък, 14 декември 2018 г., и премиера Бойко Борисов изплю камъчето. Той заяви в прав текст, че според него F-16 е най-добър, с което фактически предреши и изхода от изтребителния конкурс.

Министър Каракачанов: Оценката на офертите ще отнеме месец

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че оценката на офертите е по-реалистично да отнеме около месец, а не 14 работни дни. Това заяви той днес, 4 октомври 2018 г., в предаването „Още от деня” по БНТ1.

Мисия – ер полисинг

Единствената мирновременна постоянна мисия на НАТО е охраната на въздушното пространство в Европа, носеща името въздушен ер полисинг (Airborne Air Policing). В нея са задействани структурите за управление и контрол на алианса за противовъздушна и противоракетна отбрана в допълнение към собствените системи за противовъздушна отбрана на всяка от отделните страни-членки. Това е мисия, където монотонността на ежедневието при основната дейност – наблюдението на въздушното пространство – отстъпва от време на време на възбудата и напрежението, свързани с вдигането на дежурните изтребители във въздуха при проверки на бойната готовност или по реални нарушители. Унгарският журналист Габор Зорд Ласло описва изпълнението на един контролен полет за проверка на силите и средствата за ер полисниг в десет държави.

Меню